Łysienie - problem natury biologicznej i psychicznej
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWypadanie włosów kojarzy się zwykle z chorobą i starzeniem się. To kompleks wielu ludzi na całym świecie. Warto wiedzieć, że łysienie można leczyć. Poza naturalnymi metodami istnieje możliwość przeszczepu włosów.
Dla kobiety utrata włosów to bardzo poważne zmartwienie. Łysy mężczyzna wygląda naturalnie i jego wygląd nikogo nie dziwi, chociaż często on sam boryka się z tego powodu z zaniżoną samooceną. W obydwu wypadkach włosy są ozdobą, atrybutem zdrowia i atrakcyjności. Zadbane, ładnie uczesane, modnie ufarbowane dowodzą naszego stylu, pozycji społecznej, a także wieku.
Dziennie wypada od 50 do 100 włosów i taka liczba nikogo nie powinna niepokoić. Jeżeli jednak ubywa ich więcej, może to oznaczać nadmierne wypadanie włosów, czyli łysienie. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż zdecydowanie częściej z łysieniem zmagają się panowie. Prawie 50% mężczyzn po 40. roku życia cierpi na nadmierne wypadanie włosów. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczy to ludzi młodszych. W ich przypadku często problem jest znacznie większy ze względu na ogromną trudność pogodzenia się z sytuacją. Starsi panowie łatwiej przyjmują utratę włosów i traktują to jako naturalną kolej rzeczy.
Za łysienie odpowiadają hormony typu męskiego, czyli androgeny, dokładnie dihydrotestosteron. Hormon ten powoduje karłowacenie mieszków włosowych. Najczęściej łysiejemy w okolicach zakoli oraz na czubku głowy, a o wiele rzadziej i później na pozostałych częściach głowy.
Łysienie bywa czasami związane z problemami natury psychicznej. Długotrwały stres może powodować poważne zmiany na skórze. Gdy zauważa się więc problemy z włosami, najpierw należy wyeliminować czynniki stresogenne. Łysienie ma naturę genetyczną. Jeżeli u kogoś z członków rodziny zdarzyła się taka sytuacja, to znaczy, że może się to powtórzyć u dzieci a nawet u wnuków.
Łysienie negatywnie wpływa na psychikę człowieka. Jest częstym źródłem kompleksów, wycofania się z życia publicznego. Może być powodem depresji czy zaburzeń nastroju. Poza tym badania potwierdziły, że osoby łyse mają częściej niż inni problemy interpersonalne.
Dzięki rozwojowi medycyny możliwe jest leczenie farmakologiczne, a w trudniejszych przypadkach wykonuje się przeszczep włosów, którego cena waha się pomiędzy 5 a 12 000 zł.
Źródło: informacja prasowa www.pragnieniakobiet.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze