Otyłość a ciąża
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuCzęstym problemem młodych mam są zbędne kilogramy występujące po ciąży. Eksperci radzą, aby kobiety mające nadwagę jeszcze przed poczęciem zadbały o przywrócenie prawidłowej sylwetki oraz odpowiednie nawyki żywieniowe. Nie zawsze jednak się to udaje ze względu na brak konsekwencji czy nieplanowane zajście w ciążę. Tymczasem badania wykazują, że otyłość ciężarnych poważnie wpływa na stan zdrowia dziecka.
Nadmierna masa ciała matki jest przyczyną wielu komplikacji, copotwierdzają wyniki badań opublikowanych na łamach Journal of theAmerican Medical Association. Dowodzą one, że otyłe kobiety znacznieczęściej rodzą dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi.
Ginekolog — położnik, ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku,Przemysław Binkiewicz podkreśla, że nadmierna masa ciała może byćprzyczyną wielu chorób w czasie ciąży — nadciśnienia, obrzęków albocukrzycy ciążowej.
- Oczywiście współczesna medycyna i wykwalifikowany personel medyczny, jak najbardziej pomagają w zwalczaniu tych chorób w trakcie ciąży, jednakże nie da się ukryć, że takie choroby stanowią zagrożenie dla ciąży. – podkreśla ginekolog.
U otyłych ciężarnych znacznie częściej mogą wystąpić komplikacjepodczas porodu. Poza tym rośnie także prawdopodobieństwo koniecznościprzeprowadzenia cesarskiego cięcia, które, o czym nie należy zapominać,jest operacją medyczną i wiąże się z ryzykiem różnych powikłań, akobiecie jest znacznie trudniej wrócić do dawnej formy.
W przypadku nadwagi trudniej jest także przeprowadzić badanie medyczneobrazujące dokładnie wielkość czy ułożenie płodu. Przeszkadza w tymnadmierna tkanka tłuszczowa. Nieregularna owulacja często występująca ukobiet puszystych uniemożliwia określenie wieku ciąży.
Czasami zrzucenie zbędnych kilogramów jest bardzo trudne ze względu nabrak silnej woli czy po prostu motywacji. Moment oczekiwania na dzieckobywa jednak siłą dopingującą i motywuje do walki o zdrowie już nietylko swoje, ale mającego narodzić się maluszka. Jest więc todoskonała chwila na zmianę nawyków żywieniowych.
Ginekolog — położnik Przemysław Binkiewicz radzi, jak przygotować siędo wprowadzenia w życie nowych planów:
- Po pierwsze — należyradykalnie odstawić słodycze, zrezygnować z wszelkiego rodzaju słodkichprzekąsek. Nie tylko cola nie jest polecana kobietom w ciąży. Wszelkiegorodzaju słodzone napoje czy soki owocowe nie są wskazane. Wartościodżywczych w nich jest niewiele, za to znajdują się spore dawki cukru.Najlepsza w tym okresie jest – co pewnie nie będzie zaskoczeniem –niegazowana woda mineralna.
Posiłki powinny być spożywane regularnie, ale nie tylko przestrzeganiestałych pór jest wymagane. Należy uwzględnić w swoim menu dużowarzyw, produktów pełnoziarnistych, chude mięso, a zrezygnować ztłustych, smażonych, wysokoprzetworzonych potraw. Ograniczyć trzebatakże zjadanie owoców. Poza tym warto kontrolować wagę i korzystać zporad dietetyka. Bezwzględnie wymagana jest stała opieka lekarzaprowadzącego i stosowanie się do jego zaleceń.
- O ile nie występują przeciwwskazania medyczne, jak np. problemy ze skróceniem szyjki macicy, to ciężarna jak najbardziej powinna zadbać o ruch. Aktywność fizyczna typu basen, spacery, spokojna gimnastyka – jest tutaj wskazana. - przypomina Przemysław Binkiewicz.
Ciąża nie musi wcale oznaczać nadmiernego przybierania na wadze.Wszystko zależy od nas samych. Zdrowe nawyki żywieniowe i zdrowy trybżycia umożliwią ci nie tylko szybsze i łatwiejsze odzyskanie sylwetkisprzed ciąży, ale przede wszystkim zapewnią zdrowie tobie i twojemudziecku.
Informacja prasowa: Beata Mąkolska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze