Rumianek pospolity
OLGA CHOJNACKA • dawno temuJesień w pełni. A wraz z nią pojawiają się częściej: katar, kaszel i złe samopoczucie. Jeśli można uniknąć zażywania lekarstw, wtedy najlepiej sięgnąć po stare, sprawdzone metody leczenia, przechowywane przez nasze babcie. Jednym z niezbędnych leków w domowej apteczce jest rumianek pospolity, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie na darmo zwany jest rumiankiem lekarskim.
Rumianek rośnie dziko i z każdym rokiem jest go coraz mniej. W Polsce można go spotkać przy drogach, na pastwiskach, w łanach zbóż. Zbiera się go w stanie suchym od maja do późnej jesieni. Najlepiej zrywać go wtedy, gdy koszyczki są w połowie rozwinięte, a płatki ułożone poziomo. Świeżo zerwane kwiaty należy szybko przygotować do suszenia, najlepiej rozłożyć pojedynczo na gazecie i pozostawić w suchym miejscu.
Nie każdy potrafi odróżnić rumianek od wielu innych, spokrewnionych z nim roślin. Rumianek pospolity charakteryzuje się białymi płatkami z żółtym środkiem. Kiedy kwiaty przekwitają, odginają się ku dołowi. Cechą rozpoznawczą jest aromatyczny zapach. Od popularnego i często spotykanego rumianu polnego różni go puste, stożkowate dno koszyczka.
Substancje zawarte w rumianku lekarskim:
olejek eteryczny, nazywany ze względu na barwę niebieskim olejem rumiankowym,azulen działający przeciwzapalnie,flawonoidy,witaminy,kwasy: walerianowy i salicylowy.
Do przygotowania naparu lub inhalacji wykorzystuje się kwiaty bez łodygi, natomiast do kąpieli można dodać także liście.
Medyczne zastosowanie rumianku:
zapalenie zatok,przeziębienie,przewlekły katar,zapalenie gardła,zapalenie jamy ustnej,niepokój,bezsenność,rozstrój żołądka,niestrawność,wrzody,kolka jelitowa,przewlekłe zapalenie żołądka,trudno gojące się rany, zapalenie skóry,oparzenia słoneczne,popękane pięty,trądziki skórne,zapalenie oczu, spojówek,zapalenie okolicy pochwy i odbytu,schorzenia dróg moczowych,reumatyzm, niedokrwistość (dodać rumianek do kąpieli),ochrona włosów przed łupieżem, przed przetłuszczaniem się i wypadaniem.
W starożytności rumianek stosowany był na bóle głowy, wątroby, nerek i pęcherza moczowego oraz przy nieregularnym miesiączkowaniu.
Stosowanie rumianku nie powoduje żadnych działań ubocznych. By uzyskać zamierzone efekty, należy pić napar regularnie przez sześć tygodni. W tym celu jedną szklanką wrzątku wystarczy zalać łyżkę rumianku. Pozostawić pod przykryciem na 10 minut, odcedzić i ziółka w temperaturze pokojowej pić kilka razy dziennie. Rumiankiem można także inhalować górne drogi oddechowe. W tym celu do dużej miski należy wsypać garść kwiatów, a następnie zalać je 1 litrem wrzącej wody. Po nakryciu głowy ręcznikiem i pochyleniu się nad miską trzeba wdychać parę przez około 10 minut.
Suszony rumianek jest dostępny w sklepach zielarskich i w aptece.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze