Rumianek dla dziecka – dlaczego warto go mieć w pogotowiu?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuRumianek jest rośliną leczniczą, po którą sięgamy przy wielu dolegliwościach. Jest składnikiem wielu kosmetyków, także tych przeznaczonych do higieny intymnej dzieci. Jakie są jego właściwości, przy jakich schorzeniach można go stosować i od kiedy można rumianek podawać niemowlęciu? Dlaczego warto mieć go w pogotowiu?
Właściwości rumianku
Rumianek, dzięki dużej zawartości cennych składników, jak sole mineralne, flawonoidy czy olejek eteryczny, ma lecznicze właściwości. Sprzyja dezynfekcji i stanom zapalnym, koi i łagodzi podrażnienia i oparzenia, wspomaga pracę jelit i uspokaja. Działa także przeciwalergicznie, ale należy pamiętać, że wiele dzieci jest uczulona na rumianek. Wówczas, podając maluchowi zioło, tylko pogorszymy objawy schorzenia czy dolegliwość, którą chcemy wyleczyć.
Zastosowanie
Delikatny rumianek stosowany jest przede wszystkim jako lek na bóle brzuszka, kłopoty z żołądkiem, np. wzdęcia, zaparcia, nudności czy brak apetytu, a także wszelkie zmiany skórne, jak rumień, oparzenia słoneczne, trądzik czy wysypka. Choć najpopularniejszym sposobem podania rumianku jest napar, roślina ta występuje w bardzo wielu produktach kosmetycznych. Możesz więc kupić gotowe kosmetyki z dodatkiem rumianku i używać go w razie podrażnień skóry malucha lub skorzystać z powszechnego naparu. Ten może być mieszany z wodą (na kąpiel), podawany doustnie w formie herbatki, a także służyć jako inhalacja przy przeziębieniu.
Jak przygotować rumianek?
Aby przyrządzić napar z rumianku, należy zalać wrzątkiem 1 łyżkę (lub 2 torebki) zioła, następnie przykryć talerzykiem i odstawić na 10 minut. Do picia i przemywania używaj ciepłego (nie gorącego) rumianku, do kąpieli i inhalacji gorącego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze