Szałwia w twojej kuchni!
ISABELLE • dawno temuW naszej kuchni używamy wielu różnych przypraw. Jedne pasują bardziej do mięsa, inne do zup czy sałatek. Najczęściej kierujemy się walorami smakowymi, nie zastanawiając się nad ich wartościami odżywczymi. A może czasem warto pomyśleć, co ten idealnie komponujący się z wołowiną majeranek daje naszemu zdrowiu? Albo czosnek? Dziś bohaterem, a raczej bohaterką artykułu, będzie typowo włoska przyprawa – szałwia.
Pyszna szałwia jest też zdrowa!
To faktycznie przyprawa używana na szeroką skalę w kuchni włoskiej. Inna ciekawostka związana z szałwią – roślina ta była symbolem długowieczności pod każdą szerokością geograficzną. Jest nawet takie powiedzenie, które brzmi: „Przeznaczeniem szałwii jest uczynić człowieka nieśmiertelnym”. Zioło to ma bardzo wyraźny, ostry smak i dobrze harmonizuje się z wyrazistymi w smaku potrawami. Gatunków szałwii jest dużo, ale nie wszystkie występują w Polsce.
Kwiaty można dodawać do sałatek lub parzyć jak herbatkę, ale najzdrowsze są chyba liście. Szałwia pomaga w trawieniu tłuszczu, zatem warto dodawać ją do ciężkostrawnych dań z mięsem. Doskonale komponuje się z wszelkimi serami oraz alkoholem (naprawdę!). Nadaje się także na zaprawienie octu, masła i oleju. W Niemczech przyprawia się nią, np. węgorza. Doskonale komponuje się z daniami, których składnikami są pomidory, kapusta i groch. Dwie uwagi – nie można dodać za dużo tej przyprawy, gdyż stanie się gorzka, a zapach nieprzyjemny. Powinny jej unikać kobiety w ciąży.
Spalone liście szałwii usuwają zapachy kuchenne oraz zwierzęce. Dezynfekują powietrze w pomieszczeniu. Płukanka z liści szałwii ukryje siwe włosy. Zęby pocierane liśćmi szałwii staną się bielsze, a oddech świeży. Liście zawierają estrogen, więc są wykorzystywane w terapii hormonalnej – dawniej szałwia była używana jako środek regulujący menstruację oraz menopauzę. Herbata z szałwii pomaga przy biegunce, uspokaja nerwy, poprawia krążenie i pomaga przy przeziębieniu.
Zdrowa szałwia jest też pyszna!
Abyś mogła sama przekonać się o charakterystycznym smaku oraz zbawiennym działaniu szałwii na zdrowie, prezentuję tu dwa ciekawe przepisy! Spróbuj ich lub podziel się z nami swoimi recepturami, w których wykorzystujesz tę przyprawę!
Zupa z dyni piżmowej i szałwii
Składniki:
- ½ łyżki masła,
- ½ łyżki oliwy z oliwek,
- 2 szklanki posiekanej cebuli,
- 2 łyżki świeżej pietruszki (posiekanej),
- 2 łyżeczki świeżej szałwii (posiekanej),
- 4 szklanki dyni piżmowej (pokrojonej w kostkę),
- ½ łyżeczki grubej soli morskiej,
- 1 ząbek czosnku (zmielony),
- 2,5 szklanki bulionu z kurczaka.
Przygotowanie:
Roztop masło i oliwę w garnku na średnim ogniu. Dodaj cebulę, natkę pietruszki i szałwię i smaż, aż cebula się zeszkli (około 5 minut). Dodaj do tego dynię i sól i smaż do momentu, aż kawałki dyni zmiękną. Wtedy dodaj czosnek i wymieszaj. Wlej bulion z kurczaka, przykryj garnek pokrywą i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień na minimum i gotuj wywar, aż składniki całkowicie rozmiękną. Może to potrwać nawet do 25 minut. Odstaw do ostygnięcia, po czym wlej zupę do blendera. Zmiksuj na gładką masę, a następnie wrzuć z powrotem do garnka i podgrzej. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj w głębokich miseczkach z grzankami.
Cielęcina z szałwią i cebulą
Składniki:
- 400 g cielęciny,
- ½ szklanki mąki pszennej,
- 2 łyżeczki suszonej, sypkiej szałwii,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- 3 duże cebule (w plasterkach),
- 5 ząbków czosnku (posiekanych),
- 15 świeżych liści szałwii w całości,
- ½ szklanki białego wytrawnego wina,
- 3 szklanki bulionu wołowego.
Przygotowanie:
Posypać cielęcinę solą i pieprzem. Połączyć mąkę i suszoną szałwię w płytkiej misce. Odłożyć 3 łyżki mieszanki mąki na bok. Wrzucić cielęcinę do mąki z szałwią i strząsnąć nadmiar. Podgrzać na dużej patelni 2 łyżki oliwy na średnim ogniu. Obsmażać mięso przez około 7 minut, aż zbrązowieje. Przenieść cielęcinę do miski. Do tłuszczu dodać cebulę i zeszklić, po czym dodać czosnek i razem dusić przez około 5 minut. Dodać liście szałwii i resztę odłożonej mąki, wymieszać. Dodać wino i doprowadzić do wrzenia. Teraz należy dodać mięso i przygotowany bulion. Przykryć i dusić na małym ogniu przez minimum godzinę, aż mięso będzie bardzo miękkie. Na ostatnie kilka minut odkryć i zagęścić sos. Doprawić solą i pieprzem! Najlepiej smakuje z ryżem lub kaszą kuskus.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze