Zioła w kuchni
DAMIESA • dawno temuWiele osób stosuje dość często zioła prowansalskie przyrządzając ulubione posiłki, nawet nie zdając sobie sprawy ze składu mieszanki. Te aromatyczne przyprawy są idealnym dodatkiem do diety bezsolnej. Czym tak naprawdę charakteryzują się te zioła i jak je stosować podczas kucharzenia?
Skład ziół prowansalskich
Francuska nazwa ziół brzmi „Herbes de Provence” i taka terminologia jest w pełni uzasadniona. Pochodzą bowiem z Prowansji, czyli regionu położonego na południu Francji, obfitującego w aromatyczne zioła lecznicze. Co wchodzi w ich skład? Otóż znaleźć można tu: cząber, majeranek, tymianek, miętę pieprzową, rozmaryn, szałwię lekarską, bazylię oraz oregano. Takie zestawienie tworzy mieszankę, która jest zbawienna dla zdrowia. Zioła prowansalskie bowiem nie tylko pobudzają zmysł powonienia i smaku, ale także przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób.
Majeranek- wzmaga procesy trawienne, łagodzi bóle menstruacyjne i objawy migreny, działa moczopędnie, a także jest polecany przy schorzeniach przewodu pokarmowego i wątroby.
Bazylia — działa wiatropędnie i ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, a do tego ułatwia przyswajanie pokarmów oraz działa pobudzająco.
Tymianek — przeciwdziała zatruciom, przyspiesza spalanie tłuszczów i jest cennym środkiem w stanach przeziębienia ze względu na właściwości wykrztuśne.
Mięta pieprzowa — pobudza wydzielenie soków trawiennych i żółci oraz łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Do tego jest pomocna w walce z bezsennością i niezastąpiona przy nerwobólach.
Rozmaryn — działa rozkurczowo, ma właściwości moczopędne i żółciopędne oraz hamuje działanie bakterii. Działa też wzmacniająco.
Szałwia — poprawia pracę żołądka i trawienie, dzięki czemu organizm szybciej spala kalorie oraz obniża poziom cukru we krwi.
Cząber ogrodowy — przeciwdziała wzdęciom, wspomaga perystaltykę jelit i pobudza czynności żołądka, a do tego ma działanie antyoksydacyjne.
Oregano — ma właściwości przeciwpasożytnicze oraz jest środkiem uspokajającym, a także leczy schorzenia podbrzusza.
Potrawy z ziołami prowansalskimi
Z zastosowania takich ziół słynie przede wszystkim kuchnia śródziemnomorska, jednak sprawdzają się one także w przypadku innych potraw. Taka aromatyczna mieszanka jest chętnie stosowana zwłaszcza do sałatek, ale równie dobrze sprawdza się w przypadku zup czy twarogów, nadając im wyjątkowe walory smakowe. Dobrym pomysłem jest także dodawanie ich do mięs mielonych, czy jako przyprawę do potraw przygotowywanych na grillu. Zioła prowansalskie świetnie pełnią swoją rolę również w przypadku zup lub sosów, czyniąc je bardziej aromatycznymi. W ich przypadku warto jednak zachować umiar, ze względu na intensywny wonny zapach. Zioła stosowane w nadmiarze mogą sprawić, że zamiast poprawić smak, nadadzą zbyt intensywny aromat. Doskonale komponują się także z rybami oraz drobiem. Ich zastosowanie jest polecane zwłaszcza w przypadku dań tłustych. Można je dodawać do jaj i serów. Zioła prowansalskie poprawiają trawienie, wzmagają apetyt i przyspieszają przemianę materii, dzięki czemu spożywanie tak wysokokalorycznych potraw staje się mniej destruktywne dla sylwetki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze