Jedzenie cebuli
KAROLINA • dawno temuCebula to jedno z nielicznych warzyw, które doprowadza nas do płaczu. Jeżeli weźmie się pod uwagę jej ogromną popularność dorównującą chyba tylko ziemniakom, a także fakt, że dodajemy ją niemal do wszystkiego, to się okaże, że emocje, jakie wiążemy z tym niezwykłym warzywem, są bardzo skrajne. Ten, kto choć raz zmuszony był do jej obrania, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czynność ta nie należy do przyjemności. Jednak trudno wyobrazić sobie bez niej tak wiele różnych potraw typu: śledź w oleju, kapuśniak z kwaszonej kapusty albo kotlety mielone. I podobnie, jak wiele innych produktów również cebula mimo częstego stosowania kryje wiele tajemnic, których poznanie pozwoli na zrozumienie jej szczególnego smaku i działania, jakie wywiera na nasze zdrowie. Nie trać czasu i już teraz zobacz, co może dać ci jedzenie cebuli oraz jak sprawić, by jej obieranie nie było tak bardzo dokuczliwe.
Właściwości cebuli
W odróżnieniu od tak egzotycznych przysmaków jak smażone koniki polne albo nawet dość popularne w kuchni polskiej podroby, jedzenie cebulinie stanowi żadnej sensacji. Nic dziwnego, ponieważ od stuleci warzywo to znane i wykorzystywane jest nie tylko w gastronomi, ale także w medycynie naturalnej. Można ją jeść na surowo, np. dodając ją do sałatek, surówek lub świeżych pomidorów, w postaci smażonej, np. z wątróbką albo jako cebulę w panierce, marynowaną z grzybami lub też gotowaną w rosole. Każdy z tych sposobów wykorzystania jej w kuchni jest bardzo smaczny i świetnie komponuje się z innymi produktami spożywczymi. O tym, że cebula posiada niezastąpione wartości smakowe wie każdy, jednak większość niesłusznie nie kojarzy omawianego warzywa z bogatym źródłem wielu witamin i soli mineralnych. Cebula zawiera sporo witamin z grupy B, C, PP i A. Jedząc ją, do organizmu dostarczysz także potas, wapń, sód, żelazo i (szczególnie potrzebny osobom pijącym kawę, a także palącym papierosy) magnez. Co więcej cebula podobnie, jak większość warzyw nie jest produktem wysokokalorycznym. W 100 g znajduje się tylko 40 kcal, a więc mniej więcej tyle, ile zawiera 1 łyżeczka białego cukru. Warto także wskazać niektóre właściwości lecznicze cebuli. Posiana działanie bakteriobójcze, dlatego sięgajmy po nią, kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie albo grypa. Poza tym do właściwości cebuli zaliczyć trzeba: wzmacnianie organizmu, pomaganie w pozbyciu się pasożytów pokarmowych, wzmaganie apetytu i stymulowanie pracy nerek. Nieraz używa się cebuli na przebarwienia albo inne problemy skórne jak na przykład trądzik. Bez względu na to czy zamierzasz użyć cebuli w kuchni, czy też stworzyć z niej lecznicze okłady, musisz ją odpowiednio przygotować
Obieranie cebuli
Obieranie cebuli jest jedną z podstawowych i pierwszych czynności, jaką musimy wykonać rozpoczynając swoją przygodę z gotowaniem. Pozbawianie wierzchniej warstwy tego warzywa powoduje jednak podrażnienie śluzówki, co zwiększa się wraz z przystąpieniem do krojenia warzywa. Istnieje kilka sposobów pozwalających nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z wykonywaniem tej czynności. Otóż, jeżeli planujesz użyć cebuli do obiadu, powinnaś włożyć ją rano do lodówki. Jeśli natomiast przyjedzie ci obierać to warzywo, to na kilka minut umieść je w zamrażarce. Równie skuteczne może być jej umycie pod bieżącym strumieniem ziemnej wody. Możesz także zdecydować się na nałożenie gogli zasłaniających oczy i nos – wybór sposobu należy do ciebie, ale zdecydowanie się na jakikolwiek z nich pozwoli ci uniknąć pieczenia i łzawienia oczu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze