Placki ziemniaczane
MAGDA • dawno temuSposoby na przygotowanie i podanie ziemniaków wciąż się multiplikują: pieczone ziemniaczki, ziemniaki w skórkach, papilotach, ziołach, ziemniaki z wody, gotowane na parze, tłuczone lub smażone. Dania z ziemniakami: knedle, kopytka, gnocchi… Zamiast zastanawiać się nad kolejną opcją ziemniaczanego cuda, warto przygotować, znane od dawna, swojskie placki ziemniaczane – tu też jest duże pole do popisu. Można je podawać zarówno na słodko, jak i na ostro, w formie dania głównego lub przekąski, a także jako propozycję do dipów.
Przepis na placek po węgiersku
Każdy posiada swoją ulubioną wersję placka po węgiersku, różniącą się najczęściej rodzajem farszu – baza jest zazwyczaj bardzo podobna. Składniki potrzebne na placki to: 1 kg ziemniaków, jajko, duża cebula, 1–2 łyżki mąki, sól, pieprz i olej do smażenia. Farsz, który dzisiaj proponuję to gulasz z wołowiny z papryką i żółtym serem, do przyrządzenia którego niezbędne są: 0,5 kg wołowiny, 1 czerwona papryka, 1 duża cebula, 2 łyżki oleju, 2 łyżki mąki, śmietana 18%, liście laurowe, ziele angielskie, pół łyżeczki ostrej papryki, sól, pieprz. Składnikiem dopełniającym całości jest kostka żółtego sera. Przyrządzanie pysznego placka rozpoczynamy od pokrojenia wołowiny i obsmażenia jej na rozgrzanym oleju. Następnie dolewamy 2 szklanki wody, wrzucamy przekrojoną na ćwiartki cebulę, ziele angielskie, 2 listki laurowe, szczyptę soli i pieprzu, następnie dusimy, aż mięso będzie miękkie. Kolejnym krokiem niech będzie oczyszczenie papryki z nasion, pokrojenie jej w paseczki i dodanie do mięsa. Powstały sos nadal dusimy, wedle upodobań możemy zagęścić go mąką. Na koniec usuwamy liście laurowe, dodajemy ostrą paprykę i kilka łyżek śmietany (doprawiamy do smaku, jeśli istnieje taka potrzeba). Kiedy gulasz się gotuje, bierzemy się za przygotowanie ciasta na placki: obieramy ziemniaki i cebulę. Trzemy je na niedużych oczkach tarki, w robocie kuchennym lub blenderze, w zależności jakim sprzętem dysponujemy. Do powstałej masy ziemniaczanej dodajemy mąkę, jajko i sól. Mieszamy i smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Pamiętajmy, żeby placki odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Podajemy je przekładając gulaszem, posypując całość żółtym serem.
Placki ziemniaczane na słodko
Oprócz tradycyjnych placków ziemniaczanych z cukrem, dżemem czy konfiturą owocową możemy podawać je również ze śmietaną i malinami. Składniki potrzebne na ciasto to: 1 kilogram ziemniaków, 2 jajka,2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej, sól, olej do smażenia (jeśli przygotowujemy placki na słodko, nie dodawajmy do ciasta cebuli ani pieprzu). Dodatkowo potrzebna nam będzie śmietana (125 ml), świeże maliny i 4 łyżki cukru. Analogicznie do przepisu na ciasto do placka po węgiersku: obieramy ziemniaki, kroimy cebulę i trzemy ją na tarce. Następnie przekładamy masę do dużej miski i dodajemy obie mąki. Mieszamy, wbijamy jajka i doprawiamy do smaku. Smażymy na oleju lub oliwie z obu stron na średnim ogniu. Śmietanę ubijamy ręcznie lub mikserem wraz z cukrem, mieszamy ją z częścią owoców i nadkładamy na upieczone placki. Na owocowo-śmietankową pierzynkę nakładamy pozostałą część malin. Uwaga, wersja dla łasuchów: do śmietany można także dodać cukier waniliowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze