Warzywa strączkowe
KAROLINA • dawno temuKażdy, kto choć trochę interesował się zdrowym odżywianiem i starał się zbilansować swoją dietę, spotkał się z nakazem jedzenia dużej ilości warzyw. Jedzenie tych roślin nie zawsze kojarzy się nam jednak z przyjemnością. Samo wspomnienie dań ze szpinakiem, jakie były nieodzownym towarzyszem naszego dzieciństwa, powoduje, że niechętnie sięgamy po zdrowe warzywa. Warto jednak zdać sobie sprawę, że mogą być zarazem korzystne dla zdrowia i smaczne. Możesz zatem zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i mikroelementy, jedząc smaczne warzywa strączkowe.
Wartości odżywcze warzyw strączkowych
Do roślin strączkowym spożywanych w rożnych kuchniach świata zalicza się: białą fasolę, zielony groszek, fasolę szparagową, soczewicę jadalną, bób i soję. Szeroko znane są ich właściwości smakowe i odżywcze, a różne sposoby ich przyrządzania powodują, że nie mogą być nudne. Wszystkie wymienione warzywa bogate są w białka, dlatego też w dużych ilościach powinny być stosowane w diecie wegetariańskiej. Poza tym są bogatym źródłem błonnika, usprawniającego działanie przewodu pokarmowego i przyspieszającego odchudzanie. W potrawach z warzyw strączkowych znajdują się także potrzebne organizmowi sole mineralne m. in. wapń, fosfor, jod i żelazo oraz witaminy z grupy B, a także naturalne przeciwutleniacze. Jedzenie roślin strączkowych jest wskazane zarówno dla wegetarian, którzy muszą uzupełnić niedobory białka, jak i dla diabetyków z uwagi na niski indeks glikemiczny omawianych roślin. Warzywa strączkowe zawierają różną wartość kaloryczną. Najwięcej kalorii znajduje się w 100 gramach białej fasoli (346 kcal), soi (360 kcal) i soczewicy jadalnej (444 kcal), grochu (350 kcal). Dlatego też trzeba spożywać je w mniejszych porcjach, choć z uwagi na bogactwo wartości odżywczych, nie należy ich wykluczać z diety odchudzającej. Znacznie mniej kalorii mają dania z bobu, fasolki szparagowej bądź zielonego groszku. Liczba kalorii we wskazanych warzywach nie przekracza 100 g, a wyśmienity na surowo zielony groszek posiada ich mniej niż połowę.
Potrawy z warzyw strączkowych
Potrawy przygotowywane z warzyw strączkowych możemy przyrządzać przez cały rok- zarówno upalnym latem i mroźną zimą, ponieważ sposób ich konserwacji, jakim jest suszenie, powoduje, że się nie psują i nie tracą wartości odżywczych. Zanim przystąpi się do gotowania, należy pamiętać, że soję, bób, groch oraz fasolę moczymy przez kilka godzin w letniej wodzie. Po uprzednim umyciu warzyw można przystąpić do robienia zupy fasolowej, kremu z zielonego groszku, pasty z bobu, kotletów sojowych lub sosu sojowego. Przygotowując dania z warzyw strączkowych, będziesz czuł się zdrowszy, a bogactwo smaków, jakie odkryjesz sprawi, że strączki na dobre zagoszczą w twoim domu i nie będą pojawiały się tylko w trakcie wigilijnej kolacji pod postacią kapusty z grochem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze