Masło czy margaryna
DAMIESA • dawno temuWiele osób często stoi przed dylematem, jaki rodzaj tłuszczuwybrać do smarowania chleba, a jaki do przyrządzania ulubionych posiłków. Taka decyzja jest istotna dla naszego zdrowia, bo źle dobrany tłuszcz może negatywnie wpływać na organizm i przyczynić się do szybkiego wzrostu kilku dodatkowych kilogramów. Kaloryczność zależy od zawartości tłuszczu. Jakie zatem "smarowacze" do pieczywa są najkorzystniejsze dla zdrowia i jak należy je używać?
Właściwości masła
Jego najpopularniejsze gatunki to masło ekstra (idealne dla osób z nietolerancją laktozy) i śmietankowe. Ten drugi rodzaj, otrzymywany z niekwaszonej śmietany cechują jednak dużo lepsze walory smakowe, a ponadto jest on mniej kaloryczny, bo w 100 gramach znajduje się ok. 650 kcal (masło ekstra ma około 100 kcal więcej). Tłuszcz ten wyrabia się z mleka krowiego w odpowiednio do tego przygotowanych maselnicach. Takie masło zawiera tłuszcze nasycone, jednonasycone i wielonasycone, jednak posiada także w swoim składzie szkodliwe tłuszcze trans. Masło obfituje w witaminę A (zbawienną dla narządu wzroku), D i E (walczącą z wolnymi rodnikami) oraz karotenoidy. Bardzo ważne jest jego odpowiednie przechowywanie. Masło bowiem szybko jełczeje. Najlepszym miejscem jest oczywiście lodówka. Dobrym sposobem na przedłużenie jego trwałości jest umieszczenie go w wodzie.
Negatywny wpływ masła na organizm polega na tym, że w procesie smażenia nabiera ono właściwości rakotwórczych. W czasie tego procesu wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje, które szkodzą żołądkowi. Do tego tłuszcz ten przyczynia się także do wzrostu poziomu cholesterolu. Przez zawartość dużych ilości kwasów nasyconych masło znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby układu krążenia. Powinny zatem zrezygnować z niego osoby z nadciśnieniem tętniczym.
Właściwości margaryny
Ten rodzaj dodatku do kanapek składa się z jadalnych tłuszczów roślinnych zmieszanych z wodą i mlekiem oraz dodatkiem substancji polepszających, takich jak lecytyna czy substancje barwiące. Jeśli chodzi o jej kaloryczność, to zawartość tłuszczowa jest tutaj zdecydowanie niższa w porównaniu do masła, bo wynosi około 45%. Z tego powodu choć margaryna dostarcza tyle samo energii, nie wpływa tak destruktywnie na sylwetkę. Dodatkowo ten rodzaj tłuszczu zawiera dużo mniejszą zawartość tłuszczów nasyconych. Ponadto margaryna praktycznie nie zawiera cholesterolu (jedynie śladowe ilości). Jest też bogata w witaminy z grupy B, A, D i E, zawiera kwas foliowy oraz kwasy z grupy omega-3.
Na koniec warto wspomnieć, że na rynku spożywczym często pojawiają się produkty, które w sprytny sposób łączą zalety wymienionych wyżej tłuszczów. Popularne masełka czy miksy cechują się zdecydowanie większą zawartością tłuszczów jedno i wielonasyconych, które chronią przed chorobami serca, a to tego obniżają poziom cholesterolu, więc są dużo zdrowsze. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystywane do produkcji masła czy margaryny tłuszcze zwierzęce zamienia się na oleje roślinne. Osoby dbające o sylwetkę powinny jednak całkowicie zrezygnować z tego rodzaju tłuszczów.
Uwaga: niezależnie od wyboru „smarowacza” pod żadnym pozorem nie wolno go rozmrażać w mikrofali!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze