Jak wprowadzić więcej warzyw do diety?
ISABELLE • dawno temuW naszym życiu o różne rzeczy się troszczymy i na wielu sprawach nam zależy. Przede wszystkim rodzina, dzieci, mąż, rodzice, przyjaciele, nasz dom, kredyty i tak dalej. Oczywiście jest jeszcze jedna kwestia, bez której nie dałoby się żyć i funkcjonować: nasze zdrowie. Czekanie w kolejkach w przychodni, badania kontrolne i zdrowe diety – wszystko to robimy, by zadbać o naszą kondycję fizyczną i organizm. Jednak czy na co dzień też dbamy o zdrowie? Co powinnyśmy zrobić w tym kierunku? Co znaczy zdrowe odżywianie? Co powinny zawierać zdrowe posiłki? Odpowiedź brzmi: warzywa!
Warzywa w życiu człowieka
Warzywa różnią się swoim charakterem od innych produktów spożywczych. Rodzice przyzwyczajają do nich swoje dzieci – dlaczego? Odgrywają bowiem one istotną rolę w żywieniu, dostarczają składników regulujących procesy biologiczne zachodzące w naszym organizmie. Mowa o takich składnikach jak witaminy z grupy B oraz witaminy C, E, A i K, wiele cennych minerałów, błonnik, kwasy organiczne, pektyny, a także łatwo przyswajalne cukry. Poza tym warzywa charakteryzują się dużą zawartością wody (często ponad 90%), stąd produkty te są niskokaloryczne. Znajdujących się w warzywach witamin nie da się niczym zastąpić, gdyż pełnią w naszych organizmach rolę katalizatorów i regulatorów.
Każdy wie, jak trudno czasem wprowadzić do diety warzywa. Zwłaszcza te, za którymi się nie przepada. Bywa, że w życiu spróbujemy jakiejś roślinki tylko raz i nigdy do niej nie wracamy. A może być i tak, że omijamy szerokim łukiem coś, co pomogłoby na nasze dolegliwości. Dzieci trudniej przekonać do cebuli, pora czy selera, ale gdy jesteśmy już dorosłymi ludźmi, możemy się przemóc i chociaż spróbować, tym bardziej, że idzie o nasz organizm. Wiadomo, że raz czy dwa możemy się zmusić, ale jak jeść na co dzień coś, co nie do końca nam odpowiada? Oto kilka porad:
Jak pozwolić warzywom wejść w naszą codzienną dietę?
Jest parę sposobów na to, jak zaprzyjaźnić się z warzywami. Przede wszystkim niech stanowią jeden z naszych posiłków, np. śniadanie albo lunch. Najlepiej zjeść kanapkę z sałatą, pomidorem i ogórkiem. Do tego możesz zrobić sałatkę z rzodkiewki, rzepy, pora i też pomidora i wymieszać to z białym serem. A następnie polać mieszankę odrobiną oliwy z oliwek i dosypać troszeczkę soli do smaku. Podczas obiadu także nie uciekaj od roślinnych produktów – pomogą ci lepiej strawić to, co zjadłaś. Żeby urozmaicić nieco formę podawanych warzyw, pokrój je i wrzuć na patelnię, a otrzymasz smaczną potrawę: grillowane warzywa. Najlepiej nadają się do tego brukselka, brokuły, kalafior i marchewka. Do kolacji zaś podjedz sobie znów pomidory, paprykę czerwoną i kiszone ogórki. Oczywiście nie trzeba jeść tylko i wyłącznie owoców i stać się wegetarianinem. Mięso i zupy są jak najbardziej wskazane. Jeśli lubisz na przykład pizzę lub pasty, nie musisz z nich rezygnować. Po prostu dodaj do tego warzywa – do pizzy dodaj szparagi i paprykę, a w przypadku makaronu możesz wykorzystać przepis na pastę z brokułami i mascarpone. Pycha!
Racjonalne planowanie potraw z warzywami w codziennej diecie jest ważne, ale nie można zapominać o umiejętnym przygotowywaniu produktów. To istotne ze względu na witaminy i składniki odżywcze, które znajdują się w warzywach, a których możemy się w prosty sposób pozbyć. Najważniejsze, to kupować świeże warzywa. Trzeba je dokładnie opłukiwać przed gotowaniem i obierać jak najcieniej. Trzeba też pamiętać, aby warzyw nie rozgotować – zdjąć z ognia zaraz po tym jak zmiękną. Sałatki warzywne natomiast podawać tuż przed posiłkiem. Jeśli chodzi o zioła i przyprawy, to są świetnym komponentem sałatek warzywnych, dlatego warto używać ich jak najwięcej!
Na niektóre warzywa patrzymy często wrogo, a nie powinniśmy. Wiele z nich może bowiem uchronić nas przed różnymi dolegliwościami a nawet chorobami. Warto zatem pomyśleć, jak wprowadzić warzywa do codziennej diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze