6 nietypowych gatunków fasoli
SABINA STODOLAK • dawno temuW Polsce, najpopularniejszy jest Jaś, ale to nie jedyny gatunek fasoli, jakim możemy się raczyć. W sumie na świecie uprawia się prawie 400 gatunków fasolki.Zimą, fasola jest idealnym uzupełnieniem diety w białko i minerały, a potrawy na bazie fasoli, zwykle są mocno rozgrzewające.
Fasola Pinto – atrakcyjna wizualnie fasola, której nazwa pochodzi od bordowych kropeczek, którymi jest pokryta. W gotowaniu zachowuje się tak samo jak fasola biała i czerwona, można ją więc bez problemu łączyć. Ze względu na swój wygląd, najczęściej wykorzystywana jest do dań, gdzie widać jej dekoracyjne walory – sałatek i zup.
Fasola Adzuki– pochodząca z Japonii fasolka ma niewielkie, bordowe bardziej okrągłe niż podłużne nasionka. Zawiera dużo żelaza i białka. Hodowana również dla kiełków, które zawierają dużo kwasu foliowego. Ma bardzo delikatny, słodkawy, lekko orzechowy smak. W Japonii, bywa nawet używana w cukiernictwie. W Polsce, można ją kupić i wykorzystywać do potraw na bazie ryżu.
Fasola Flageolet– mylona niekiedy z fasolką szparagową, ze względu na podobne, niewielkie, zielone ziarna (zbierana jest wtedy, kiedy ziarna są jeszcze niedojrzałe). Flageolet jest fasolą karłowatą, której w Polsce uprawiane są dwie odmiany. Swietnie smakuje w sałatkach a najłatwiej kupić ją niestety w puszcze.
Fasola Barlotti – ta pochodząca z Kolumbii fasolka, jest w Polsce dość trudno dostępna, Ma jasne ziarna, nakrapiane brunatnymi cętkami. Niestety, gotowanie tej fasoli powoduje, że skórka ziaren ciemnieje i nie jest już ona tak ładna, jak przed przetwarzaniem. Z fasoli Borlotii przygotowuje się często zupy, sosy oraz pasty.
Fasola Czarna -ceniona ze wzgledu na właściwości odżywcze. Stanowi jeden z najpopularniejszych gatunków fasoli, uprawianych w Meksyku. W Polsce dostępna zarówno jako suszona jak i w puszcze — świetnie nadaje się do wszystkich potraw z kuchni meksykańskiej.
Fasola Wielkokwiatowa (runner bean) – niezwykłą kolorystyka tej pochodzącej z Ameryki Środkowej fasoli zachwyca. Nadaje się zarówno do zup, sałatek jak i sosów
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze