Trudna sztuka przyrządzania „małej czarnej”
DAMIESA • dawno temuOkazuje się, że ta z pozoru prosta czynność wymaga pewnej wiedzy. Niewielu koneserów kawy pamięta bowiem o odpowiednim sposobie jej zaparzania, a to niezwykle istotne, jeśli chcemy wydobyć głębię jej smaku. Popularną „lurę” pora więc odstawić na bok. Zapraszam Was na krótka lekcję sztuki przyrządzania „małej czarnej”.
Krok pierwszy to zmiana podejścia do jej spożywania. Niestety większość z nas wypija ją wczesnym rankiem, często w pośpiechu i bez dbałości o detale jej zaparzania i podawania, a diabeł kwi właśnie w szczegółach, tak samo zresztą jak efekt końcowy –czyli zadowolenie w trakcie degustacji.
Dlatego:
Postaraj się wygospodarować rano odrobinę więcej czasu. Kawa spożywana w pośpiechu nie jest dobrym wyborem, bo nie jesteśmy w stanie w pełni rozkoszować się jej smakiem, a do tego sam sposób przyrządzenia jest „na szybko”, więc „po łebkach”. Do tego pita wcześnie rano na pusty żołądek może być przyczyną powstawania wrzodów.
Jeśli masz już wolniejszą chwilę oto garść wskazówek, co robić, aby tradycyjna „mała czarna” była rozkoszą dla podniebienia.
- Kawy w żadnym wypadku nie należy zalewać wrzątkiem, gdyż w ten sposób traci ona właściwości smakowe i odżywcze Idealna temperatura to ok. 90 stopni.
- Sposób mielenia ziaren zależy od rodzaju kawy. Nie ma jednego szablonu do wszystkich typów. Inaczej przygotowuje się kawę po turecku, a w inny sposób klasyczną latte. By uzyskać pełnię smaku, kawę mielimy tuż przed zaparzeniem. Zmielona na kilka dni wcześniej traci moc.
- Kawę podajemy po ok. 3 minutach po zalaniu gorącą wodą, bo ma wtedy szansę uaktywnić się jej prawdziwy aromat.
- Pamiętaj, aby kawę przechowywać w specjalnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach, dzięki którym na dłużej zachowa swoją świeżość. Miejsce powinno być chłodne i suche, z dala od wilgoci i miejsc nasłonecznionych.
- Do parzenia kawy najlepiej jest używać wody źródlanej lub mineralnej. Jeśli używamy zwykłej to koniecznie musi być filtrowana.
- Kawę podajemy w porcelanowych filiżankach. Nadają się także naczynia z krzemionki, lub szkła.
- Jeśli poszukujesz podkreślających smak dodatków przydadzą się imbir, cynamon, kakao, a nawet lody waniliowe
- Po 20 minutach kawa traci swoje walory smakowe, więc przygotowywanie jest na zapas mija się z celem.
Co ciekawe, do kawy świetnie pasuje koniak, który spożywany z nią naprzemiennie daje obu trunkom pełnię aromatu i podkreśla ich wyjątkowy smak.
Jeśli wykryliście jakieś błędy w Waszej metodzie zaparzania kawy, to warto je zawczasu wyeliminować, by móc cieszyć się pełnią smaku tej „aromatycznej używki”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze