Blanszowanie warzyw
DAMIESA • dawno temuTen kulinarny rytuał polega na zanurzeniu owoców lub warzyw na kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie umieszczeniu ich w zimnej wodzie. Choć nie każdy o tym pamięta, to taka czynność znacznie ułatwia kolejne etapy przygotowywania danej potrawy. Jakie są zalety takiego kulinarnego zabiegu i jakie produkty spożywcze można mu poddawać?
Zalety blanszowania
Jeśli cały rytuał wykona się przed zamrożeniem danego produktu, można mieć pewność, że nie straci on swojego naturalnego kolorytu. Do tego wykonując ten zabieg, znacznie spada ryzyko zakażeń mikrobiologicznych, np. warzyw podawanych na półtwardo. Blanszowanie pozwala także pozbyć się gorzkiego smaku niektórych produktów, ich zbytniej kwaskowatości, a także wyeliminować nadmiar soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Blanszowanie można wykonać na kilka sposobów. Zamiast zanurzać dany produkt w wodzie, dobrym pomysłem będzie np. wykonanie na nim zabiegu przy pomocy pary wodnej czy poprzez ogrzanie go w mikrofali. Warunkiem jest tu odpowiednia, bardzo wysoka temperatura, czyli ok. 80–100 stopni. Po tym etapie produkty zanurza się w bardzo zimnej wodzie lub okłada lodem. Taki szok termiczny skutkuje zachowaniem świeżości przez warzywa i owoce na dłużej.
Wadą procesu jest to, że blanszowanie powoduje także pewne straty. Pozbawia bowiem niektórych produktów wartościowych składników odżywczych, które są rozpuszczalne w wodzie. Warzywa i owoce podczas tego zabiegu tracą przede wszystkim witaminę C oraz niektóre składniki mineralne.
Jakie produkty nadają się do blanszowania?
Zazwyczaj temu procesowi poddawane są delikatne warzywa. Blanszowanie można więc zastosować w przypadku brokułu, szpinaku, kalafiora, fasoli, cukinii czy liści szałwii. Świetnie sprawdzi się także w tym przypadku kukurydza i zielony groszek, które na dłużej zachowają swój ładny wygląd i intensywny koloryt. Taka czynność jest także sprawdzoną metodą na to, jak szybciej pozbyć się skórki z pomidorów, czy łatwiej oddzielić liście z kapusty. Procesowi warto poddać też cebulę czy czosnek, by nieco pozbyć się posmaku goryczy. W przypadków owoców blanszowanie pozwoli na zniszczenie drobnoustrojów i łatwiejsze obieranie. Letnie przekąski przygotowane na ich bazie będą także bardziej miękkie.
Warto wiedzieć, że mięsa poddane blanszowaniu tracą swoją objętość. Plusem jest jednak to, że w czasie tego procesu można wyeliminować z nich nieczystości, które w procesie gotowania często gromadzą się na powierzchni wody w postaci zawiesiny. Ponadto do blanszowania świetnie nadają się ryby, które dzięki temu procesowi zostają pozbawione szkodliwych substancji, np. w postaci metali ciężkich, a także ryż, z którego usunięty zostaje nadmiar tzw. krochmalu.
Blanszowaniu warto także poddać orzechy, bakalie, pistacje czy migdały. Jest to szczególnie ważne, w procesie przygotowywania ciasta. Przegryzki te dzięki temu zabiegowi będą bardziej miękkie, a także łatwiej będzie można usunąć z nich skórkę. Dobrym pomysłem jest także blanszowanie pieczarek.
Słowem proces ten powinien być wykorzystywany nie tylko przez profesjonalnych kucharzy, ale także może być stosowany w praktyce własnej kuchni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze