Zalety kapusty
DAMIESA • dawno temuWarzywa to nierzadko sprawdzony środek leczniczy nie tylko na dolegliwości pokarmowe, ale także przypadłości skórne. Przykładem jest kapusta zielona, której liście, lekko rozbite tłuczkiem świetnie sprawdzają się jako kompres na podrażnienia, a nawet zwichnięcia, skracając rekonwalescencję. Jakie inne korzyści skrywa w sobie ta niepozorna „zielona główka”?
Wartość witaminowa zielonej kapusty
Znana polska rymowanka brzmiała „kapusta – głowa pusta”. Jak się okazuje jest jednak zupełnie odwrotnie! Warzywo to skrywa bowiem duże ilości składników mineralnych i jest pełne witamin. Jakie cenne dla organizmu elementy skrywa w sobie kapusta? Warzywo to jest bogate w witaminy z grupy B, a także A, C , E, K oraz rutynę. Poza tym można w nim znaleźć cenne pierwiastki, takie jak: fosfor, potas, sód, siarka, wapń oraz mangan.
Jeśli chodzi o wpływ kapusty na zdrowie, to do najważniejszych korzyści należy zaliczyć zapobieganie rozwojowi nowotworów, a także obniżanie temperatury ciała w stanach podgorączkowych. Ta „zielona główka witamin” ma również właściwości uśmierzające migrenę oraz bóle reumatyczne.
Spożywanie tego warzywa polecane jest osobom z anemią, owrzodzeniami żołądka i dwunastnicy, a także nadkwaśności. Kapusta to też naturalny środek wspomagający oczyszczanie przewodu pokarmowego z bakterii. Co więcej, ten rodzaj warzywa to również lek zapobiegający rozwojowi zmian miażdżycowych. Takie działanie wynika z zawartości beta-karotenu oraz witaminy E, która jest nazywana witaminą młodości. Oba te składniki hamują procesy starzenia, a także zapobiegają nowotworom jelita grubego i dwunastnicy.
Potrawy z kapustą w roli głównej
Kapusta świetnie nadaje się do sałatek czy dań mięsnych. Można zatem ją spożywać na surowo lub dusić, smażyć czy gotować. Dobrym pomysłem jest też przyrządzenie z niej pożywnej surówki, dodanie jej poszatkowanych liści do zupy grochowej, wykonanie z niej farszu do pierogów czy wykorzystanie do przyrządzania pasztecików z grzybami, bądź mięsnych krokiecików. Warto wiedzieć, że wyciśnięty z niej sok sprawdza się jako środek wspomagający kurację oczyszczającą organizm z toksyn. Sok z kapusty to także lekarstwo na wrzody żołądka.
Kapusta często uznawana jest za warzywo ciężkostrawne. Prawda jest jednak taka, że takie negatywne działanie wykazuje ona jedynie w przypadku, gdy jest stosowana do podsmażanych potraw. Tłusty bigos na kiełbasie czy boczku nadaje jej także większej kaloryczności, dlatego takiego dania powinny odmawiać sobie osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Panie będące na diecie mogą wykorzystać ją natomiast do przyrządzania zupy kapuścianej, która jest podstawowym składnikiem diety prezydenckiej. Jej częste spożywanie znacznie poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie i wspomaga perystaltykę jelit, oczyszczając je z zalegających złogów. Do tego zawartość błonnika sprawia, że jedząc ją, na długo można zahamować uczucie „wilczego głodu” i nieprzyjemnego burczenia w brzuchu, a tym samym wyeliminować notoryczne podgryzanie między posiłkami. Dieta kapuściana to zatem dobry sposób, aby szybko schudnąć przed wakacjami!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze