Ziarna pieprzu mają rożne kolory i odmiennie smaki. Jednak ten różnokolorowy pieprz nie pochodzi z kilku różnych rodzajów drzew. Różne odmiany pieprzu odmiennie komponują się także z poszczególnymi potrawami. Które najlepiej pasują, do jakiego jedzenia? Dowiecie się w rozwinięciu.
Ziarna różowego pieprzunie są prawdziwymi ziarnami pieprzu. Są to dojrzałe owoce brazylijskiego drzewa pieprzowego. Jednak skoro mają ten sam kształt i rozmiar, co prawdziwe ziarna pieprzu, nazwano je różowym pieprzem. Używane są jako przyprawa o lekkim pieprznym smaku. Jeśli macie brazylijskie drzewo pieprzowe, możecie sami użyć różowego pieprzu do przyprawienia potraw. Trzeba jednak wysuszyć je zanim, włoży się je do młynka. Najlepiej używać go do owoców morza i lekkich sosów. Nadaje się do nich idealnie ze względu na swój kolor i delikatny smak.
Ziarna zielonego pieprzu pochodzą z Indii i były używane już od czasów prehistorycznych. Są to tak naprawdę niedojrzałe ziarna czarnego pieprzu. Są one często konserwowane w solankach lub occie i używane do różnych marynat. Suche ziarna nie mogą czekać zbyt długo i muszą zostać szybko użyte. Spotykane są w kuchni tajskiej oraz w potrawach pochodzących z południowo-wschodniej Azji. Mają świeższy smak, niż te z odmiany czarnej.
Czarne ziarna pieprzu są najbardziej popularne. Są to po prawdzie ziarna pieprzu zielonego, które gotowane są w gorącej wodzie i zostawiane na słońcu do wyschnięcia. Starożytni Egipcjanie używali czarnych ziaren pieprzu w procesie mumifikacji. Jedzenie przyprawiali nim Grecy i Rzymianie. Co więcej, w południowo-wschodniej Azji ziaren czarnego pieprzu używano jakośrodka płatniczego. Obecnie pieprz ten jest jedną z najbardziej popularnych przypraw na świecie i stosuje się go zarówno do sałatek, jak i mięs.
Białe ziarna pieprzu są tymi samymi ziarnami, co czarne. Biały kolor otrzymuje się po zdjęciu z nich skórki.Są to więc technicznie rzecz biorąc nasiona owocu. Są one mniej ostre i mają bardziejziemisty aromat, niż czarny pieprz. Popularnie stosowane są one w białych sosach i do przyprawiania purre.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze