Potrawy z kapusty
KAROLINA • dawno temuKapusta w tradycji kuchni polskiej obecna jest już od XIV wieku. Przez stulecia receptury na przygotowywanie z niej potraw były udoskonalane, dzięki czemu dziś możemy do woli się rozkoszować smakiem świątecznego kapuśniaka, surówki ze świeżej kapusty lub pysznymi i sycącymi zarazem gołąbkami.
Rodzaje kapusty
Kapusta to roślina, która początkowo rosła wyłącznie na ziemiach otaczających Morze Egejskie. Intensywna uprawa pomogła na wykształcenie się wielu odmian, jakie możemy spożywać pod różnymi postaciami.
Zalicza się do niej 38 gatunków, wśród których wyodrębnić można wiele odmian. Obecnie uprawia się ją na znacznych obszarach, a właściwości odżywcze, które posiada cieszą się ogromnym powodzeniem wśród konsumentów. Jest niskokaloryczna, sycąca i bogata w witaminy oraz sole mineralne. Wspomaga także trawienie, a obecnie prowadzone są badania potwierdzające jej przeciwnowotworowe działanie.
Dania z kapustą są zatem zdrowym, dietetycznym i smacznym pomysłem na obiad. Nie tylko można przyrządzić z niej sycący posiłek, ale równie dobrze sprawdza się jako dodatek. Poza tym jest dostępna przez cały rok, co zawdzięczamy procesowi kiśnięcia. Zobacz, jakie potrawy możesz przyrządzić z młodej, czerwonej i kiszonej kapusty.
Dania z kapustą
Zimą najlepiej sprawdzają się potrawy z kiszonej kapusty. Można ją spożywać zarówno ugotowaną jak i surową. Jest bogatym źródłem witaminy C, choć w młodej kapuście jest jej trochę więcej. Kiszona kapusta jest podstawowym składnikiem kapuśniaka, surówki z jabłkiem oraz cebulą i tradycyjnego bigosu. Poza tym stanowi nieodzowny dodatek do pasztecików, łazanek, pierogów bądź świątecznych uszek do barszczu. Warto już teraz zacząć zastanawiać się nad sposobami przetrwania zimy i samodzielnie spróbować ukisić kapustę. Domowa kapusta kiszona jest o wiele smaczniejsza od tej, jaką możemy kupić w sklepie.
Zanim jednak zabierzemy się do kiszenia, mamy możliwość przyrządzenia potraw z młodej kapusty. Kto z nas nie jest wielbicielem gołąbków, kapuśniaka z dodatkiem koperku, sałatek i surówek z młodej kapusty? Jest pyszną nowalijką, której jedzenie przynosi wiele przyjemności, a jej wykorzystanie w przepisach kulinarnych jest nie raz eksperymentalne i zaskakujące. Jednym z przykładów takiej receptury są kotlety, składające się z młodej kapusty, jajka i cebuli.
Ostatni gatunek omawianej rośliny doskonale sprawdza się w robieniu przetworów. Potrawy z kapusty czerwonej nie tylko świetnie smakują, lecz zarazem wspaniale zdobią nasze talerze. Wykorzystywana jest również do przyrządzania surówek i sałatek z czerwonej kapusty. Poza tym stanowi podstawę zupy z czerwonej kapusty i świetnie komponuje się z różnego rodzaju mięsami. Wystarczy przypomnieć sobie smak wieprzowiny z czerwoną kapustą albo sporządzanej z jej udziałem potrawki z kurczaka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze