Potrawy z woka
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuWiele osób posiada w domu woka (lub przynajmniej coś mającego tego woka udawać), lecz nie wie jak z niego skorzystać. Dziś pokażemy Wam, jak za pomocą tego wspaniałego narzędzia przygotować pyszny obiad w niesamowicie krótkim czasie.
Wok to bardzo stare i przemyślane narzędzie do gotowania (a także smażenia, duszenia, prażenia i o wielu innych zastosowaniach). Ze względu na swoją konstrukcję pozwala on na usmażenie mięsa, ryb, czy warzyw w czasie krótszym niż wydaje się to wogóle możliwe. Potrawy przyrządzone na nim zachowują cały swój smak i aromat.
Długo można by jeszcze wymieniać jego zalety… Spróbujcie sami!
Kurczak słodko – kwaśny z warzywami
- 300g piersi z kurczaka,
- 100g zielonej fasolki szparagowej,
- 1 czerwona cebula,
- 1 czerwona papryka,
- 1 por,
- 1 cytryna,
- 1 łyżka miodu,
- sól, pieprz
- olej
Mięso kroimy w nieduże paski. Z papryki usuwamy gniazdo nasienne i kroimy ją w paski. Cebulę kroimy w piórka, a białą część pora na plasterki. Z cytryny wyciskamy sok. Następnie rozgrzewamy wok do bardzo wysokiej temperatury, wlewamy do niego odrobinę oleju (kropelkę, naprawdę) i wrzucamy mięso z kurczaka. Po około jednej minucie wlewamy do mięsa sok wyciśnięty z cytryny i miód. Całość mieszamy bardzo dokładnie, przyprószamy solą i pieprzem, a gdy tylko miód zacznie się karmelizować – dodajemy warzywa. Jeśli dobrze rozgrzaliśmy wok od teraz zacznijmy odliczać trzy minuty. Po tym czasie powinniśmy otrzymać wspaniałego, chrupiącego kurczaka i dobrze usmażone, choć wciąż soczyste warzywa.
Danie tu najlepiej komponuje się, a jakżeby inaczej, z ryżem.
Wieprzowina imbirowa
- 250g łopatki wieprzowej bez kości,
- 50g pędów bambusa,
- ¼ brokuła,
- 3 grzybki shitake,
- 1 cebula,
- 1 marchewka,
- 3cm kawałek korzenia imbiru,
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego,
- sól, pieprz
Połowę imbiru obieramy ze skórki i bardzo drobno siekamy. Następnie zalewamy go sosem sojowym i w tak przygotowaną marynatę wkładamy pokrojone w niedużą kostkę mięso. Odstawiamy do lodówki na przynajmniej dwie godziny. Po tym czasie przystępujemy do przygotowywania warzyw. Pędy bambusa odsączamy z zalewy i płuczemy pod zimną wodą. Z brokuła obieramy kwiatostany i tniemy je na mniejsze kawałki (takie w sam raz na jeden kęs). Grzybki shitake namaczamy w gorącej wodzie. Cebule i marchewkę obieramy ze skórki i kroimy: cebulę w piórka, a marchewkę w cieniusieńkie paseczki (julienkę). Imbir drobno siekamy.
Rozgrzewamy wok do bardzo wysokiej temperatury i wrzucamy do niego wieprzowinę. Dokładnie je mieszamy i, jak tylko złapie kolor, dodajemy do niego imbir i resztkę marynaty. Smażymy je, cały czas mieszając, około minutę, po czym dodajemy warzywa z grzybami. Całość przyprószamy solą i pieprzem. Po jakichś 30 sekundach do woka wlewamy około 100ml wody. Całość trzymamy na ogniu, aż woda nie wyparuje.
Wołowina imbirowa jest wspaniała z makaronem ryżowym, choć równie dobrze smakuje z ryżem białym, albo jaśminowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze