Kapusta kiszona
KAROLINA • dawno temuTak jak domeną lata są pyszne lody, zimne desery oraz orzeźwiające napoje, tak wraz z jego przeminięciem na naszym stole zaczynają pojawiać się potrawy bardziej treściwe, sycące i gotowane wyłącznie zimą, a także jesienią. Jednym z produktów charakterystycznych dla tych pór roku jest bez wątpienia kiszona kapusta. Trudno wyobrazić sobie jej brak nie tylko na wigilijnym stole, lecz również w mniej uroczystych sytuacjach. Czy jest bowiem lepszy dodatek do ryby niż surówka zrobiona z ukwaszonej kapusty? I tak jak dla kuchni włoskiej znamienne są pomidory, tak niemożliwe jest poznanie polskiej tradycji kulinarnej bez zjedzenia potraw z kapusty kiszonej. Jeżeli chcesz, by przyrządzone przez ciebie posiłki były wyśmienite, a użyte do nich produkty cechowały się najlepszą jakością, staraj się jak najmniej używać gotowych składników. Niewątpliwie pomoże ci w tym znajomość receptury kiszenia kapusty.
Kiszona kapusta
Właściwości kapusty kiszonej znane są chyba wszystkim. Jej kwaśny smak jest charakterystyczny dla wielu potraw kuchni polskiej, lecz także kuchni niemieckiej i żydowskiej. Co więcej, dużą zawartość witamin w kapuście kiszonej zauważono już wieki temu i to właśnie dzięki jej jedzeniu zapobiegano szkorbutowi. Wskazać trzeba przede wszystkim na dużą zawartość w niej witaminy C, kwasu mlekowego powstającego wskutek przekształcenia w wyniku procesu fermentacji cukrów, a także naturalnych przeciwutleniaczy zapobiegających powstawaniu wolnych rodników. Jest ona zatem wskazana podczas trwania okresów, w których narażeni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje. Jako niewątpliwą zaletę kiszonej kapusty trzeba także wskazać jej trwałość. Jeżeli przygotujemy ją jesienią i w odpowiedni sposób będziemy ją przechowywać, wówczas bez ryzyka sięgniemy po nią jeszcze wczesną wiosną. Oprócz tego jest to produkt dość dietetyczny, dlatego świetnie nadaje się dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Należy jednak jeść jej niewielkie ilości, jeśli nie możemy spożywać kwaśnych potraw.
Zanim jednak dowiemy się, jak kisić kapustę, warto poznać kilka przepisów z kiszonej kapusty. Otóż na pierwszym miejscu trzeba wskazać tradycyjny polski pyszny bigos, kwaśnicę po góralsku i kapuśniak. W różnorodności propozycji znajdą się także takie, które zaspokoją gusta wegetarian, bowiem równie pyszna jest kapusta kiszona z grzybami lub chociażby pierogi z kapustą. Aby wskazane dania były smaczne i zdrowe, nie ryzykuj, kupując kiszoną kapustę w sklepie, lecz ukwaś ją sama.
Kiszenie kapusty
Do kiszenia kapusty będziesz potrzebowała:
- 4 kg białej kapusty,
- 8 dag soli,
- 1 kg marchewki,
- kminku.
Kapustę należy dokładnie umyć i poszatkować na kawałki nie większe niż 3–4 mm. Następnie trzeba włożyć je do beczki. Marchew powinna być obrana i poszatkowana na taką samą wielkość jak kapusta.
Marchew i kapusta powinny znaleźć się w beczce razem z dodatkiem 8 dag soli i dość dużej ilości kminku. Wszystkie składniki trzeba dobrze ugnieść, tak by wydzielił się sok, a powietrze spomiędzy składników zostało wypuszczone. Kapustę powinno się przechowywać przez pierwsze 10 dni w temperaturze około 20°C, a po tym czasie należy włożyć do niej ciężar, który sprawi, że cała pokryta będzie sokiem. Dzięki temu nasza kapusta przechowywana w temperaturze około 10°C nie zepsuje się przez długi czas.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze