Właściwości kiszonej kapusty
ALICJA • dawno temuChoć szczyt jej popularności przypada na sezon jesienno-zimowy, warto po nią sięgać przez cały rok. Jak się okazuje, tradycyjna kuchnia polska, dzięki m.in. kapuście kiszonej wcale nie jest taka niezdrowa i tucząca. Co o kapuście warto wiedzieć?
Wartości odżywcze kiszonej kapusty
Kiszona kapusta zawiera duże pokłady witaminy C, która wzmacnia cały organizm. Dzięki witaminom z grupy B, kapusta dotlenia ciało i co ciekawe, niweluje szkodliwe działanie alkoholu. Witamina E oraz związki siarkoorganiczne poprawią wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Naturalne przeciwutleniacze zawarte w kapuście – karotenoidy i polifenole – zatrzymają młodość na dłużej. Bakterie Lactobacillus rozłożą cukry w kwas mlekowy. Wchodzące w skład kapusty kiszonej fitoncydy działają bakterio i grzybobójczo. Oprócz witamin, kapusta kwaszona posiada również w swym składzie sole mineralne – wapń, magnez, żelazo i potas.
Ze względu na niskie pH kiszonki, nie powinny spożywać jej osoby o wrażliwych żołądkach.
Lecznicze właściwości kapusty
Kiszona kapusta znana jest ze swych właściwości termoregulacyjnych – obniża zbyt wysoką temperaturę ciała, a zbyt niską podwyższa.
W kapuście stwierdzono obecność substancji regulujących pracę tarczycy oraz substancji, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów żołądka, dwunastnicy i jelita grubego.
Sok z kiszonej kapusty nie tylko wzmacnia odporność, ale również łagodzi kaszel, pobudza soki trawienne i poprawia apetyt. Ponadto działa ochronnie na wątrobę, śledzionę i pęcherzyk żółciowy. Leczy żylaki odbytu, reumatyzm oraz gościec. Działa pobudzająco na wzrost komórek, a w efekcie odmładza. Picie soku z surowej kapusty zalecane jest przy anemii.
Kapusta odświeża umysł i łagodzi stres. Wzmacnia kości oraz mięśnie (zwłaszcza sercowy).
Surowa kapusta ma zastosowanie przy oparzeniach, bólach głowy i obrzęku piersi w czasie laktacji. Lekko rozgniecione liście kapusty należy przyłożyć do obolałych miejsc.
Kapusta kiszona na odchudzanie
Dietetycy podkreślają oczyszczające działanie kuracji sokiem z kiszonej kapusty. Picie soku lub spożywanie kapusty na surowo, przyspiesza przemianę materii. Wpływ na lepszy metabolizm ma błonnik, którego w kapuście jest całe mnóstwo. Co więcej, kapusta reguluje przemianę tłuszczową oraz obniża poziom cholesterolu. Kiszona kapusta to dobry składnik diet odchudzających, ze względu na niską wartość energetyczną. 100 g kapusty dostarcza zaledwie 16 kcal, a mimo to daje uczucie sytości.
Jak zrobić kiszoną kapustę?
Wystarczy posiekać białą kapustę (odartą z wierzchnich liści i pozbawioną kaczanów), posypać solą i przełożyć do wiaderka, glinianego garnka lub beczułki. Kapustę należy dokładnie ugnieść, aż puści soki. Ugniatanie należy powtarzać przy dokładaniu kolejnych warstw kapusty. Przykrywamy pojemnik z kapustą (ale nie szczelnie) i odstawiamy w ciepłe miejsce ( o temperaturze pokojowej). Przez najbliższe dni dwa razy dziennie za pomocą rączki wałka robimy otwory w kapuście, aby uwolnić powstałe gazy. Po tygodniu lub dwóch kapustę można przenieść w chłodne i ciemne miejsce. Niektórzy dodają do kapusty marchewkę i kminek, który zapobiega wzdęciom.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze