Obłęd zazdrości: czy Twój partner ciągle zdradza?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuPodejrzewasz swojego partnera o zdradę?Być może masz ku temu przesłanki, przy czym warto szczerze ze sobą porozmawiać i wyjaśnić wątpliwości. Gorzej, gdy Twoja zazdrość przeradza się w obsesję, a każdy, nawet nieistotny ruch partnera interpretujesz jako zdradę.
Chorobliwa zazdrość niszczy związek. Nie ma tu znaczenia płeć – zazdrosny może być każdy, zarówno kobieta, jak i mężczyzna. W zazdrości brakuje logikii racjonalnego myślenia, a partner często czuje się obarczony argumentami drugiej strony. Chorobliwą zazdrość można leczyć.
Skrajną odmianą chorobliwej zazdrości jest psychoza, zwana zazdrością urojoną.Co to takiego? Występuje wtedy, gdy jeden z partnerów wyobraża sobie zdradę drugiej osoby. Zdrada ta miałaby występować w ciągłym stanie, a osoba zazdrosna każdą rzecz czy wydarzenie interpretuje na niekorzyść swojego partnera. Psychoza ta często rozwija się bardzo wolno, a w tym czasie dochodzi do nieustannych scysji w związku. Zazdrosny nie myśli o niczym innym, tylko o zdradzie, rozpamiętuje wszystkie wydarzenia, analizuje je krok po kroku.Co chwilę oczekuje zapewnień o wierności, a mimo to wciąż nabiera podejrzeń. Prowokatorem może być najmniejsza drobnostka: papierek po cukierku w kieszeni płaszcza, telefon z nieznanego numeru, czy też samotne wyjście z domu.
Zazdrość urojona występuje bardzo często w przypadku choroby alkoholowej, kiedy to osoba uzależniona nie czuje się akceptowana, przez co męczy ją uczucie zazdrości. W efekcie jednak partner, w natłoku nacisków i ataków, może przyznać się do zdrady, dla świętego spokoju. Wymuszanie przyznania się do winy bywa często brutalne. W niektórych przypadkach chorobliwa zazdrość może przerodzić się w obłęd.
Zazdrość urojona w wielu przypadkach jest niestety nieuleczalna. Można stosować leki przeciwpsychotyczne, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwane skutki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze