W starożytnej Grecji atleci rytualnie wcierali oliwę w całe swoje ciało. Skrapiano nią kości zmarłych i wlewano do ich grobowców. Homer nazywał ją płynnym złotem. Drzewo oliwne było w przeszłości symbolem zwycięstwa i pokoju. Wieńcami z gałęzi oliwnych koronowano zwycięzców zawodów olimpijskich i wojen. Ponoć znaleziono je nawet w grobowcu Tutenchamona.
Początków gajów oliwnych należy szukać na Krecie. To stamtąd 5 tysięcy lat przed naszą erą uprawa oliwy przeszła na Bliski Wschód, a następnie do Turcji, Egiptu i na Cypr. Jednak przez kolejne 3,5 tysiąca lat Grecja przodowała w jej uprawie. Drzewa oliwne były niemalże uświęcone. Osoba, która ścięła takie drzewo była skazywana na banicję, a nawet śmierć.
Popularna była opinia, że oliwa przynosi młodość i siłę. W Egipcie, Grecji i Rzymie mieszano ją z kwiatami i trawami, produkując w ten sposób kosmetyki i leki. Dodawano do niej także koper, płatki róży, miętę, czy sezam, aby wyprodukować maści. Dziś obecnie Włochy i Hiszpania są największymi producentami oliwy. W samej tylko Italii jest około 30 różnych rodzajów oliwek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze