Najlepsza oliwa z oliwek
DAMIESA • dawno temuJest smacznym dodatkiem do sałatek czy warzywnych potraw, ale warto wiedzieć także, że oliwa z oliwek to składnik pokarmowy, który jest mile widziany w naszej diecie. Zawiera jednonasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji organizmu. Do głównych zalet można zaliczyć to, że skutecznie obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy, a także zmniejsza ryzyko powstawania chorób serca.
Rodzaje oliwy z oliwek i zastosowanie
Extra vergine – zwana często oliwą „dziewiczą” jest całkowicie naturalna. Cechuje ją oliwkowo-żółty kolor. Powstaje ze świeżych oliwek z pierwszego tłoczenia, dlatego jest uznawana za oliwę najlepszą jakościowo. Jest zatem także dość droga. Sałatki przyrządzone na jej bazie mają, wyjątkowy smak, są dużo zdrowsze i zdecydowanie mniej kaloryczne od tych z dodatkiem majonezu. Polecana jest zwłaszcza do ryb morskich. W postaci niefiltrowanej może pojawić się na niej naturalny osad, który nie pogarsza smaku.
Sansa– uzyskiwana przy użyciu substancji chemicznych. To rodzaj oliwy z wytłoków oliwnych, powstałych po pierwszym tłoczeniu. Nie jest więc wartościowa odżywczo. Ten typ oliwy świetnie nadaje się do smażenia, ale dodany do sałatek może nawet zepsuć ich smak. Zawiera niewielką ilość oliwy.
Pure – otrzymywana w wyniku rafinacji oliwy. Poddana oczyszczaniu nie jest zatem dobra gatunkowo, dlatego najlepiej wykorzystać ją do przyrządzenia sosów. Proces ten pozbawia ją bowiem smaku i koloru. Aromat jest przez to prawie niewyczuwalny, neutralny, więc co za tym idzie, pozbawiony także wartości odżywczych. Cechuje ją żółto-zielony kolor o słabym nasyceniu.
Olive oil – mieszanka różnych rodzajów oliwy uzyskanej z tłoczenia na gorąco. Jest dość uniwersalna, więc można stosować ją zarówno do sałatek, jak i smażenia.
Jak przechowywać oliwę z oliwek?
Bardzo ważne jest, aby oliwę z oliwek przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Dobrym miejscem będzie zatem dolna szuflada lodówki, gdzie temperatura nie jest aż tak wysoka. Można ją też zamknąć w ciemnej szafce. Zbytnie schłodzenie powoduje bowiem mętnienie konsystencji i wytrącanie się osadu. Powinna także być przechowywana w ciemnej butelce, bo światło to jej naturalny wróg, który powoduje jej zjełczenie i gorszy smak.
Oliwa z oliwek – źródło witamin
Oliwa z oliwek to podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej. Dzięki oliwie sałatki nabierają wyrafinowanego smaku. Do jadłospisu warto włączyć ją także ze względu na fakt, iż stanowi istne bogactwo witamin, takich jak: A, B, E i C, a także składników mineralnych, wśród których wymienia się między innymi: fosfor, żelazo i potas. Oliwa z oliwek działa też zbawiennie na urodę, zapobiegając rozwoju wolnych rodników i poprawiając wygląd skóry, włosów i paznokci.
Dokonując zakupu tej najlepszej, warto zatem zwracać baczniejszą uwagę na oznaczenie na etykiecie. Istotną sprawą jest także termin przydatności do spożycia. Pamiętajmy, że najlepsza oliwa to ta najświeższa, a do tego po jej otwarciu powinniśmy ją przechować nie dłużej niż 3 miesiące.
Którą z wymienionych wybieracie najchętniej?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze