Ser bryndza
DAMIESA • dawno temuSer to dodatek kulinarny, który sprawdza się w przypadku wielu potraw, za każdym razem wydobywając z nich unikalny smak i nieco wysubtelniając ich pikantne składniki. Jednym z gatunków jest bryndza, która choć rzadko spotykana, jest świetnym dodatkiem nie tylko do dań rodem z południa Polski, ale także do innych posiłków. Jak wykorzystać ten rodzaj sera, by rozpieszczał podniebienie swym wybornym smakiem?
Jak powstaje i z czego się składa ser bryndza?
Słowo bryndza pochodzi z języka włoskiego i oznacza po prostu ser. Terminologia wydaje się zatem dość oczywista. Ten gatunek sera jest produkowany z owczego mleka. Jest miękki i podpuszczkowy, a spotkać go można nie tylko w Polsce. Powstaje bowiem także w Czechach, Rosji, na Ukrainie czy w Rumunii. Jeśli chodzi o technikę jego wytwarzania, to otrzymany z owczego mleka bundz, kruszy się, ugniata na gładką masę tak jak ciasto i kładzie w ciepłym miejscu, aby dojrzał. Czas takiego leżakowania sera wynosi około 2 tygodni. W Polsce bardzo popularna jest bryndza podhalańska, która prawdopodobnie w dawnych czasach była wykorzystywana nawet jako środek płatniczy! Ten ser biały bez skórki jest wytwarzany w rejonie Karpat. Cechuje go wilgotny miąższ oraz słony posmak, który ser zawdzięcza przechowywaniu go w solance. Zapach tego sera jest nieco pikantny i kwaskowaty. Obecnie na rynku spotyka się różne odmiany bryndzy. Może być produkowana nawet z mleka krowiego i być wzbogacana dodatkami smakowymi, takimi jak papryka czy cebulka. Ten rodzaj sera jest dość kaloryczny, o czym powinny pamiętać osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Składa się z 45% tłuszczu, 50% wody oraz soli.
Do jakich potraw nadaje się bryndza?
Bryndza bardzo często jest nazywana owczym twarogiem. Takie skojarzenie jest jak najbardziej uzasadnione, bo jego konsystencja bardzo go przypomina. Ser ten ma szereg zastosowań w kuchni. Jest przede wszystkim z uwagi na swoją miękkość doskonały jako farsz do pierogów. Dobrym pomysłem jest więc zastąpienie nią sera białego i połączenie jej z cebulką i ziemniakami, a więc bryndza jako nadzienie do pierogów ruskich. Innym pomysłem może być także zastosowanie jej do knedli czy klusek lub w formie farszu do naleśników z warzywami. Bryndza przez swoją miękką konsystencję doskonale sprawdza się również jako składnik pasty do kanapek czy dodatek do letnich sałatek. Co więcej, ser ten jest idealnym sposobem na to, jak podkreślić smak mięsa, a więc bryndzę warto dodawać też do dań zapiekanych w piekarniku. Ponadto ten rodzaj sera świetnie smakować będzie w postaci lekko roztopionej. Dobrym pomysłem jest więc położenie jego plasterków na ziemniaczkach pieczonych na grillu i udekorowanie ich zeszkloną cebulką. Można ją także kłaść na boczek czy schab. Choć wartość kaloryczna takiej przekąski jest dość duża, to wrażenia smakowe są "warte grzechu".
Na koniec warto wiedzieć, z jakimi przyprawami bryndza smakuje najlepiej. Otóż przygotowując posiłki z tym rodzajem sera, można wykorzystać oregano, majeranek czy koperek. Takie aromatyczne zioła wydobędą z bryndzy kwintesencję jej smaku. Dobrze jest też dodać szczyptę pieprzu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze