Po czym poznać, że owoc jest dojrzały?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuOwoce to jeden z najważniejszych elementów zdrowej diety. Są one bogatym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania organizmu, a do tego kuszą wyglądem oraz smakiem. Specjaliści ds. żywienia zalecają spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Jednak zanim podasz owoc swojemu dziecku lub dodasz go do sałatki owocowej, upewnij się, czy jest dojrzały.
Owoc dojrzały a niedojrzały
Stojąc przy stoisku z owocami, często zastanawiamy się, które owoce nadają się już do spożycia, a które powinny jeszcze dojrzeć. Przed skonsumowaniem słodkiego przysmaku warto przyjrzeć mu się z zewnątrz i od wewnątrz. Sprawdź, jak w prosty sposób ocenić dojrzałość następujących owoców:
- Banan
Niedojrzały banan jest zielony, zielono-żółty lub całkowicie żółty. Pojedyncze owoce są bardzo trudne do oddzielenia z kiści i ciężko się je obiera. Niedojrzały banan nie wydziela zapachu, a w smaku jest kredowy. Takich owoców nie warto jeść, gdyż są ciężkostrawne oraz mogą wywoływać zaparcia i skurcze żołądka. Na dojrzałym owocu pojawią się brązowe kropki. Smak będzie słodki, a zapach przyjemny. Banan taki z łatwością oddzielisz od pozostałych i szybko obierzesz.
- Kiwi
Gdy kiwi ma sztywną skórkę, a po rozkrojeniu zauważysz, że miąższ jest twardy, oznacza to, że owoc jeszcze nie dojrzał. Nie posiada on wtedy zapachu, a w smaku jest cierpki. Idealne kiwi powinno mieć lekkie wgniecenia na skórce oraz miękkie wnętrze. Przybiera brązowawy kolor, a w samym środku jest lekko przejrzyste. Posiada łagodny, słodki zapach i taki sam smak.
- Mango
Niedojrzały owoc jest zielony z zewnątrz i jasnożółty wewnątrz. Posiada twardy miąższ, jest kwaśny w smaku i nie wydziela zapachu. Gdy mango już dojrzeje, jego skórka staje się czerwono-pomarańczowa. Miąższ owocu robi się ciemny, słodki i miękki.
- Figa
Figa twarda, bez zapachu oraz o niewyraźnym smaku jeszcze nie dojrzała. Po rozkrojeniu owocu wyraźnie widać włókna oraz jasnoróżowy miąższ. Gdy dojrzeje, robi się tak miękka, że można ją rozdzielić palcami. Miąższ przybiera brązowy kolor, a włókien jest niewiele lub zupełnie ich brak. W jej wnętrzu pojawiają się niewielkie pesteczki. Dojrzała figa ma słodki zapach i smak.
Owoc dojrzały a przejrzały
Rozpoznanie owocu niedojrzałego przeważnie nie sprawia nam większych trudności. Problematyczne może być jednak ocenienie, czy jest on dojrzały, czy raczej przejrzały. Na co zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed owocem zepsutym?
- Ananas
W tym przypadku wygląd owocu może mylić, ponieważ zielony ananas też może być dojrzały. Jego barwa zależy od odmiany. Zanim rozkroisz owoc, oceń jego liście – jeżeli bez problemu wyrwiesz te z samego środka, owoc jest dojrzały. Ananas nadający się do spożycia jest miękki w środku. Jednak gdy jest on zbyt miękki (pozbawiony sprężystości), oznacza to, że niedługo się zepsuje. Stan ten wyczujesz nawet bez przekrajania ananasa.
- Awokado
W tym przypadku odmiana owocu także warunkuje jego kolor, więc wygląd zewnętrzny może być mylący. Najlepiej jednak szukać owoców o intensywnie zielonej barwie oraz porowatej, błyszczącej skórce. Ciemne plamy mogą oznaczać, że owoc już przejrzał. Nie kupujmy również awokado zbyt miękkiego, którego skórkę można w prosty sposób naruszyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze