Wartości odżywcze oliwek
DAMIESA • dawno temuOliwki są podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej, ale nie każdy potrafi delektować się ich charakterystycznym smakiem. A szkoda. Przyrządzana na ich bazieoliwa z oliwek w odróżnieniu od innych tłuszczów cechuje się głębią smaku, a do tego nie podnosi poziomu cholesterolu i ma działanie przeciwutleniające. Same owoce zaś są smacznym i – co ważne dla osób będących na diecie – niskokalorycznym dodatkiem do wielu potraw. Do tego obfitują w cenne witaminy i związki mineralne oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Słowem: samo zdrowie! Może zatem warto dać im szansę?
Właściwości oliwek
Oliwki są źródłem witamin A,B,C i E, więc skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Do tego zawierają takie pierwiastki, jak: żelazo, fosfor czy potas. Uchodzą także za symbol młodości i płodności, bo są silnym afrodyzjakiem w kuchni. Ponadto obfitują w błonnik. Ponoć te niepozorne owoce mają działanie odchudzające, bo w skuteczny sposób hamują apetyt na słodycze. Do tego ich systematyczne spożywanie może przyczynić się do szybszej regeneracji wątroby i zbawiennie wpływa na układ pokarmowy. Leczą również zaparcia i usprawniają perystaltykę jelit, dzięki czemu nie grożą nam wzdęcia. Zielone oliwki działają przeciwbólowo, więc są pomocne w leczeniu lub niwelowaniu skutków migreny. Dzieje się tak za sprawą zawartej w nich miedzi. Warto też wiedzieć, że oliwki mają pozytywny wpływ na ogólny wygląd skóry, włosów i paznokci. Obecna w nich witamina E, zwana witaminą młodości, sprawia, że poprawia się jędrność skóry i wzrasta jej poziom nawilżenia.
Dania z oliwkami
Oliwki mają ok. 4 kalorie, więc osoby dbające o sylwetkę mogą śmiało dodawać je do ulubionych posiłków. Wachlarz zastosowań jest dość pokaźny, bo owoce te stosujemy wyłącznie jako dodatek, który ma za zadanie jedynie podkreślić smak potraw. Świetnie będą komponować się w mieszance warzyw. Można zatem połączyć pokrojone w małe kawałki 2 papryki, 2 pomidory oraz zielony groszek. Jeśli dodamy do tego przeciśnięte przez praskę 3 ząbki czosnku oraz ser żółty (w dowolnej ilości), a całość doprawimy octem winnym, otrzymamy pożywną i małokaloryczną przekąskę, idealną na sezon wiosenny. Czarne oliwki są także niezastąpionym składnikiem popularnej sałatki greckiej przygotowanej z poszatkowanej sałaty lodowej, pomidorów, fety i zielonego ogórka. Innym rozwiązaniem jest sałatka z makaronem z dodatkiem tych owoców. Można zatem wymieszać 30 dag ogórków kiszonych, 20 dag wędliny i żółtego sera, 4 ugotowane na twardo jajka oraz 20 dag makaronu typu świderki. Do tego warto dodać kukurydzę z puszki oraz czerwoną fasolkę, a całość wymieszać z majonezem, doprawiając przy tym sałatkę szczyptą soli i pieprzu.
Czarne oliwki warto także dodawać do mięsa, serów żółtych czy takich dań, jak zapiekanki warzywne czy pizza. Można też przygotować z ich dodatkiem drobiową galaretkę z marchewką, pietruszką i listkami bazylii, wkomponować je w śniadaniowy omlet czy jajecznicę lub poszatkowane dodać do mięsa mielonego podczas przyrządzania kotletów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze