Smak tequili
KAROLINA • dawno temuKiedy państwa Europy Wschodniej odcięte były żelazną kurtyną, wybór dostępnych w nich alkoholi, nie tylko nisko, lecz także wysokoprocentowych, był bardzo ograniczony. Zmieniło się to wraz z przełomem lat 80. i 90. i od tego czasu nawet najwięksi koneserzy trunków mogą z łatwością przebierać w niemal każdym barze w butelkach pochodzących z całego świata. Jedne alkohole są bardziej, inne mniej popularne. Dużym uznaniem wśród Polaków cieszy się whiskey, a także bułgarskie wina, które zachwycają nas nie tylko swoim smakiem, lecz także dostępnością ceny. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zrezygnowaliśmy z picia naszego sztandarowego trunku wysokoprocentowego, jakim jest wódka. Wręcz przeciwnie, zyskuje ona coraz większe uznanie na świecie, a reklamują ją największe gwiazdy show-biznesu. Jednak podobnie jak popularna w innych krajach staje się wódka, tak w Polsce znaczne grono entuzjastów zdobywa w ostatnim czasie tequila. Jeżeli jesteś ciekawa, jakie drinki możesz z niej przyrządzić, albo czemu zawdzięcza swój cudowny smak i aromat, przeczytaj poniższy artykuł.
Co to jest tequila?
Tequila to trunek obecny na polskim rynku od zaledwie kilkudziesięciu lat. Tradycja jego wytwarzania i pica jest jednak znacznie dłuższa i bogatsza, niż nam się to na ogół wydaje. Podstawą tequili jest bowiem roślina określana mianem niebieskiej agawy. Jej fermentacji dokonywano już w trakcie trwania starożytnej cywilizacji Azteków tysiące lat temu. Pachnąca tequila została po raz pierwszy wytworzona (w formie zbliżonej do dzisiejszej) już w XVI wieku, a w następnym stuleciu była już wytwarzana na skalę przemysłową. Jednak przez wiele lat była mało znana, co zmieniło się dopiero w XX wieku. Skąd tequila wzięła swoją niezwykłą nazwę? Otóż zawdzięcza ją miasteczku, w jakim znajduje się centrum produkcji tego trunku. Obecna tam czerwona wulkaniczna gleba świetnie wpływa na rośnięcie, a także na zawartość cukru w uprawianej na szeroką skalę agawie.
Mamy wiele rodzajów tequili, które uzależnione są nie tylko od użytych do ich wytwarzania produktów, lecz również czasu leżakowania czy zawartości alkoholu. Wyróżnia się przede wszystkim tequilę stworzoną w 100% z soku agawy, ale również trunki zwierające różne inne dodatki. Poza tym możemy pić tequilę zaraz po jej wytworzeniu albo taką, jak dojrzewa przez co najmniej 3 lata. Odmienna jest także zawartość alkoholu w omawianym trunku i zwykle waha się od 35 do 40%. Trudno zatem spośród dużej różnorodności wskazać najlepszą tequilę, bowiem wybór ten jest ściśle uzależniony od indywidualnych gustów. Znając już podstawowe informacje dotyczące tego meksykańskiego specjału, warto dowiedzieć się, jak pić tequilę.
Drinki z tequilą
Tequila to alkohol, który podobnie jak wódka świetnie nadaje się do picia w kieliszkach, jak i w formie drinków. Najbardziej popularnym zestawieniem jest łączenie tequili z odrobiną cytryny i soli. Nieco mniej znanym sposobem jej picia jest zestawienie z cynamonem i pomarańczą. W jaki sposób odbywa się picie tequili? Otóż na powierzchni dłoni między palcem wskazującym i kciukiem umieszczamy drobinę soli albo cynamonu. Przyprawy te należy spożyć tuż przez wypiciem zawartości kieliszka, a następnie zanurzyć usta w kawałku cytryny lub pomarańczy. Z łatwością możesz także przyrządzić orzeźwiające drinki z tequilą, dodając do nich soki cytrusowe, kawałek mięty i pokruszone kostki lodu. Jeżeli lubisz poznawać nowe smaki dobrze znanych produktów, dodaj do tequili odrobinę wódki, rumu lub whiskey. Drink możesz nieco złagodzić, dodając do niego malibu, a zupełnie niepowtarzalny smak zyskasz, łącząc tequilę z sokiem żurawinowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze