Smak wódki
KAROLINA • dawno temuKażdy kraj posiada charakterystyczne dla siebie zwyczaje kulinarne. Wpływa na to kilka czynników, tj. historia, kontakty handlowe i klimat. Wszystko to ukształtowało m. in. gusty Polaków, którzy sięgając po alkohol wysokoprocentowy, w większości wybierają wódkę. Jak powstaje wódka? Jak można urozmaicić jej smak? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące naszego narodowego trunku, znajdziesz w poniższym artykule.
Jak zrobić wódkę?
W sklepach spotykamy się z różnymi rodzajami wódek. Z jednej strony posiadają one odmienne smaki, aromaty, kolory, z drugiej nadal określane są wspólnym mianem. Jakie są cechy charakterystyczne, które stanowią o tym, że danemu alkoholowi nadaje się miano wódki?
To niewątpliwie napój o dużym stężeniu alkoholu, które najczęściej wynosi 40%. W zależności od danej marki lub dodanych substancji smakowych, może być ono większe lub mniejsze. Należy tu wspomnieć także o bardzo istotnym procesie destylacji wódki. To dzięki niemu posiada ona tak duże stężenie alkoholu, który powstaje wskutek fermentacji roślin (zazwyczaj zbóż albo ziemniaków), w skład jakich wchodzi znaczna ilość skrobi, a także cukrów prostych. W wyniku kolejnego etapu produkcji, czyli rektyfikacji, zostaje pozbawiona specyficznego smaku wykorzystanych składników. Zazwyczaj wódka posiada 40% zawartości alkoholu, dlatego też ostatnią czynnością, jaką wykonać trzeba przed jej spożyciem, jest rozcieńczenie uzyskanej cieczy z wodą w stosunku 2:3.
Po wykonaniu tej czynności można zabrać się do jej picia. Istnieje wiele przepisów na drinki z wódką. Świetnie komponuje się ona z napojami chłodzącymi, np. tonikiem lub coca-colą. Można również serwować ją w bardziej wytrawny sposób, przyrządzając krwawą mary lub komponując kolorowy trunek z sokiem bananowym i porzeczkowym. Wódka posiada właściwości rozgrzewające, dlatego też zimą część jej amatorów dodaje ją do kawy bądź herbaty. W sztuce przyrządzania wykwintnych drinków bardzo ważne jest dokładne poznanie ich składników, stąd warto zapoznać się z najbardziej znanymi rodzajami wódki.
Rodzaje wódki
Biorąc pod uwagę różny spoób produkcji, wódki najcześciej dzieli się na czyste oraz gatunkowe. W żadnej z tych grup nie mieści się bimber, określany także mianem samogonu. Wódki czyste to takie, w których spirytus został rozcieńczony czystą wodą tak, aby pierwszy z wymienionych składników posiadał stężenie równe lub większe od 45%. Drugą grupę stanowią wódki gatunkowe, do których oprócz wody dodaje się olejki zapachowe, ekstrakty z roślin i cukier. Natomiast bimber tym różni się od pozostałych trunków, że powstaje na bazie spirytusu, jaki nie został poddany rektyfikacji. Poza tym wódki gatunkowe mogą znacznie różnić się nadawanymi smakami i stężeniem alkoholi. Zaliczane do nich są tak bardzo różniące się między sobą trunki takie jak whiskey i brandy, lecz także likiery i kremy. Świat naszego narodowego alkoholu kryje zatem wiele smaków i możliwości spożywania, dlatego też nie można dziwić się jego popularności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze