Młynki do przypraw
KAROLINA • dawno temuNawet najmniej znający się na gotowaniu amatorzy jedzenia wiedzą, że nieodzownym składnikiem aromatycznych dań są przyprawy. Istnieje ich niezliczona ilość, a każda kuchnia świata używa charakterystycznych dla niej odmian. Najbardziej pachnące są jednak te świeżo zmielone, dlatego warto dowiedzieć się, które z nich znakomicie nadają się do mielenia, i w jaki sposób się ono odbywa.
Świat przypraw
Przyprawy odgrywały i nadal odgrywają nie tylko wielką rolę w podkreślaniu smaku potraw, lecz także w historii. Otóż zdobycie przypraw było głównym celem zamorskich wypraw, a ich transport i uprawa przynosiła państwom ogromne bogactwa. Dzięki niezliczonym podróżom do Indii Europejczycy poznali smak kolendry, curry lub imbiru. Przyprawy te nadawały prostym daniom wykwintny aromat.
Przyprawy nie tylko służą poprawie zapachu dania. Oprócz właściwości aromatycznych posiadają także bogate walory smakowe i kolorystyczne. Niektóre z nich, np. kurkuma bądź szafran, służą nadaniu potrawie pięknego wyglądu.
Bogaty świat przypraw dzieli się na kilka grup. Pierwszą z nich stanowią przyprawy ziołowe, do których zalicza się bazylię, goździki, kminek, lubczyk, lawendę, miętę, pieprz czarny i pokrzywę. Druga grupa określana jest mianem przypraw korzennych i zalicza się do niej cynamon, kardamon, paprykę ostrą i słodką, kozieradkę i ziele angielskie. Sposobem na przyprawienie dania jest również zastosowanie warzyw, tj. czosnek, cebula, szczypiorek, a także nać pietruszki. Poza tym smak naszych potraw wzbogacają nie zaklasyfikowane do żadnej z grup mieszanki ziołowe oraz produkty typu majonez, ketchup, musztarda, ocet lub cukier. Warto dodać, że wymienione przyprawy są poddawane różnym podziałom, stąd też ich przynależność do wskazanych grup może ulegać zmianom.
Dla osiągnięcia wymarzonego rezultatu przyprawy muszą być nie tylko stosowane w odpowiednich ilościach, ale także właściwie przechowywane. Znacznie mniej wyraziste są dawno zmielone i zwietrzałe. Najbardziej smaczne i aromatyczne są natomiast te przyprawy, które rozdrobnimy za pomocą specjalnego młynka do mielenia.
Młynki do pieprzu
Młynki ręczne znane są już od stuleci, a sposób ich działania i obsługi jest bardzo prosty. Mielenie przypraw odbywa się poprzez wprawianie w ruch ślimaczycy, na której umieszcza się ziarna, co powoduje ich miażdżenie. Młynki do pieprzu posiadają ponadto możliwość regulacji grubości zmielonego produktu – odbywa się to poprzez regulowanie odległości między zwojami wspomnianej już ślimaczycy.
Nieco inne jest działanie młynków elektrycznych, zazwyczaj zasilanych bateriami. Mielenie odbywa się w nich za pomocą wprawianego w ruch noża. Zasady działania i rezultaty (zarówno w młynkach ręcznych jak i elektrycznych) są niemal identyczne, dlatego też przy ich zakupie należy rozważyć, który z nich będzie dla nas bardziej funkcjonalny.
Obecnie na rynku mamy największy wybór młynków do soli i pieprzu. Wielu z nas zapomina, że podobnemu rozdrobnieniu można poddać liście laurowe, kardamon, imbir, ziele angielskie czy kminek. Bez względu to, co mielimy w naszym młynku, ważne jest, aby po dokonaniu tej czynności przechowywać przyprawy z dala od światła i wilgoci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze