Jak sól wpływa na zdrowie?
ALICJA • dawno temuDietetycy są co do tego zgodni — sól szkodzi zdrowiu. Ta prawda stara jak świat nie ma przełożenia na życie codzienne, gdyż solimy coraz więcej. Z badań wynika, że przeciętny Polak zjada beczkę soli rocznie, czyli 2,5 łyżeczki dziennie!
Sól w organizmie
Organizm człowieka, owszem, potrzebuje soli, ale w odpowiedniej ilości (2–4 g dziennie). Sól kuchenna, czyli chlorek sodu należy do głównych elementów gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Uczestniczy w transporcie różnych cząsteczek przez błony komórkowe, w skurczach mięśni, magazynowaniu energii. Ponadto, jony sodu wiążą wodę w komórkach zapewniając odpowiednie nawodnienie naszego organizmu.
Nadmiar soli
Nadmierne spożycie soli grozi rozwojem nadciśnienia tętniczego, miażdżycą tętnic, niewydolnością krążenia, jak również zatrzymaniem wody w organizmie. Pośrednio wpływa także na rozwój osteoporozy.
Ile solić?
Soli jest tak dużo w pożywieniu, że moglibyśmy całkowicie zrezygnować z dosalania potraw. Sól zawarta jest w wodzie, wędlinach, warzywach, owocach, ciastkach itd. To w zupełności wystarczy dla naszego organizmu. Opróżnijcie solniczki i nie dosalajcie gotowych potraw. Jeśli już musicie, posólcie zupę w garnku a darujcie sobie dosalanie na talerzu. Wyjdzie wam to na zdrowie. Sól można również zastąpić przyprawami ziołowymi.
Żywność przetworzona
Kiedyś sól służyła w produkcji żywności jako środek konserwujący. Obecnie jej zastosowanie ma inne cele, mianowicie:
- sól jest najtańszym dodatkiem spożywczym, który nawet najbardziej niesmaczną potrawę przemieni w coś, co da się przełknąć;
- duże stężenie soli zwiększa ciężar produktu, a tym samym kumuluje zyski producentów;
- słone jedzenie powoduje pragnienie, co napędza konsumpcję wody, soków, napojów etc.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze