Właściwości białej herbaty
BEATKA • dawno temuBiała herbata zdobywa sobie coraz większe rzesze zwolenników. Najbardziej znane w Polsce są nadal herbata zielona i herbata czerwona. Jednak coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać herbatę białą. Jest to najdroższa z herbat. Jej cena dyktowana jest nie tylko właściwościami, ale też produkcją. Biała herbata ma właściwości antymutagenne, przeciwutleniające, likwidujące napięcie umysłowe, przywracające koncentrację, orzeźwiające, odmładzające skórę, nawilżające. Dlatego wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też w kosmetycznym.
Zalety białej herbaty
Do wytwarzania białej herbaty potrzebne są młode, zwinięte w pąki oraz otulone białymi nićmi listki. To właśnie tym listkom herbata zawdzięcza swoją nazwę. Białą herbatę uprawia się w Chinach i na Sri Lance. Dlatego też biała herbata jest niezwykle ekskluzywnym towarem. Herbata biała ma orzeźwiający smak. Nie jest tak cierpka jak herbaty zielona czy czerwona.
W białej herbacie drzemie olbrzymi potencjał. Do jej właściwości zalicza się działanie antymutagenne, co oznacza, że biała herbata utrudnia powstawanie zmian nowotworowych w komórkach. Podobne są właściwości zielonej herbaty. Jednak w odróżnieniu od swojej zielonej siostry, biała herbata działa dużo silniej. Dlatego też biała herbata powinna na stałe zagościć w diecie osób, które są obciążone genetycznie zmianami nowotworowymi.
Biała herbata jest skutecznym przeciwutleniaczem. Niszczy wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się. Jeżeli więc chcesz dbać o cerę, zacznij pielęgnację skóry również od wewnątrz. W końcu nie bez przyczyny białą herbatę nazywa się „eliksirem młodości”. Biała herbata usprawnia krążenie krwi oraz pomaga obniżać poziom cholesterolu.
Kiedy na zewnątrz robi się skwar, nasza koncentracja spada. Biała herbata orzeźwia organizm i pomaga na problemy z koncentracją. Jeżeli więc pracujesz umysłowo, a czujesz, że twoja głowa staje się otępiała, sięgnij po filiżankę białej herbaty. Zastanawiasz się nad tym, co wybrać – kawę czy herbatę? Biała herbata może z powodzeniem zastąpić kawę. Biała herbata ma zastosowanie w kosmetyce. Przemysł kosmetyczny wykorzystuje nawilżające i kojące działanie białej herbaty.
Jak parzyć herbatę? Białą herbatę zalewa się wodą o temperaturze 85 stopni Celsjusza. Na filiżankę wystarczy łyżeczka herbaty. Biała herbata zaparza się na jasny kolor.
Wolne rodniki a biała herbata
Kolejną zaletą białej herbaty jest fakt, że zabija ona wolne rodniki. Co to są wolne rodniki i jaki jest ich wpływ na organizm? Wolne rodniki to atomy, jony lub też cząsteczki, które wywołują proces utleniania. Wolne rodniki powstają w organizmie człowieka na skutek metabolizmu. Jednak to nie jedyna opcja. Wolne rodniki dostają się do organizmu ze skażonego powietrza, dymu z papierosów, ze zjonizowanego powietrza, żywności wysoko przetworzonej, zepsutej żywności, z leków. Wolne rodniki powstają w wyrobach cukierniczych, produktach mięsnych i roślinnych o długim terminie do spożycia.
Najmniej kwasów, z których powstają wolne rodniki znajduje się w oliwie z oliwek i oleju lnianym. Jednak już chipsy, frytki, krakersy, ciasteczka, ciasto do pizzy, gotowe sosy sałatkowe, które często stanowią podstawę naszej diety, są niepolecane. Dlaczego utlenianie jest niebezpieczne dla komórek naszego ciała? W wyniku utleniania uszkadza się błona komórkowa.
Dlatego też komórki spowalniają swój metabolizm, a uszkodzony kod genetyczny grozi powstaniem nowotworu. Zaburzeniu ulega też praca układu krążenia, mózgu itd. To właśnie w dużej mierze przez wolne rodniki osoby młode, które długi czas przebywają w skażonym środowisku i stosują niewłaściwe nawyki żywieniowe są narażone na zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Wolne rodniki odpowiadają też za szybsze starzenie się organizmu. Dlatego też tak ważne jest wzbogacanie diety w produkty zawierające przeciwutleniacze, czyli substancje niszczące wolne rodniki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze