Kremy plemnikobójcze
BEATKA • dawno temu • 4 komentarzeAntykoncepcja dla kobiet to szeroki wachlarz możliwości. Najskuteczniejsza jest antykoncepcja hormonalna (np. pigułki antykoncepcyjne). Jednak panie, które nie mają do niej całkowitego zaufania i pragną dodatkowego zabezpieczenia lub też wolą sięgnąć po środki mniej kontrowersyjne mogą zacząć stosować kremy plemnikobójcze. Kremy antykoncepcyjne są sposobem zapobiegania ciąży, ale też zwalczają suchość pochwy. Kremy są jednym z najmniej skutecznych sposobów antykoncepcyjnych i mają wysoki wskaźnik Pearla.
Działanie kremów plemnikobójczych
Działanie kremów plemnikobójczych przypomina działanie globulek dopochwowych. Kremy plemnikobójcze wykazują natychmiastowe działanie. Skuteczność metod antykoncepcyjnych wyznacza wskaźnik Pearla. Ponieważ wskaźnik Pearla dla kremów plemnikobójczych jest bardzo wysoki (6–29 – oznacza to, że na 100 kobiet od 6 do 29 pań zachodzi w ciążę przy stosowaniu tej metody antykoncepcji), kobiety niechcące zajść w ciążę powinny wybrać inną lub dodatkową metodę antykoncepcji. Kremy plemnikobójcze doskonale nawilżają pochwę. Dlatego też chętnie korzystają z nich kobiety mające problemy z suchością pochwy – kobiety rozpoczynające współżycie, panie będące w okresie okołomenopauzalnym itd. Przyczyny problemów z lubrykacją pochwy mogą mieć podłoże hormonalne lub psychiczne.
Kremy antykoncepcyjne mogą być stosowane jako dodatkowa forma zapobiegania ciąży. Kremy plemnikobójcze to tak zwane spermicydy. Zaliczane są one do chemicznych sposobów antykoncepcji. W kremie plemnikobójczym znajduje się składnik plemnikobójczy – nonoxynol, który zmniejsza ruchliwość plemników i je niszczy. Nonoxynol osiada na witce plemnika i go unieruchamia. Dzięki temu plemnik nie może dotrzeć do jajowodu. Jeżeli jednak plemnik połączy się z komórką jajową i dojdzie do zapłodnienia, dziecku nie grożą żadne wady wrodzone lub problemy rozwojowe, gdyż substancja plemnikobójcza w kremie nie niszczy materiału genetycznego plemnika. Substancje zawarte w kremie plemnikobójczym nie uszkadzają ewentualnej ciąży ani na nią nie wpływają.
W jaki sposób używać kremów antykoncepcyjnych? Środki plemnikobójcze należy użyć tuż przed stosunkiem. Wcześniej warto zapoznać się z instrukcją. Zazwyczaj do kremu dołączony jest specjalny aplikator, dzięki któremu można bez problemu umieścić krem w pochwie. Krem działa około 6 godzin. Jeżeli przez ten czas nie dojdzie do wytrysku, należy zaaplikować kolejną porcję środka. Nie należy płukać pochwy przez 6 godzin od momentu zaaplikowania środka, żeby nie wypłukać kremu.
Zalety i wady kremów plemnikobójczych
Największą wadą kremów plemnikobójczych jest ich mała skuteczność. Wskaźnik Pearla to 6–29. Dla porównania – u kobiet, które nie stosują żadnej metody antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85. U niektórych kobiet, szczególnie u pań mających skłonności do alergii, dopochwowe środki plemnikobójcze wywołują podrażnienie pochwy, reakcję alergiczną lub podrażniają śluzówkę (również u mężczyzn).
Czy stosowanie kremów plemnikobójczych ma jakiekolwiek zalety? Tak, wśród korzyści wynikających z używania środków dopochwowych warto wymienić ich dostępność. Kremy plemnikobójcze nie wymagają recept i wcześniejszych wizyt u lekarza. Wystarczy pójść do apteki. Przed ich zastosowaniem nie trzeba wykonywać żadnych badań. Ich cena jest przystępna.
Kremy plemnikobójcze nawilżają pochwę, co jest szczególnie ważne dla pań, które mają problem z suchością pochwy. Kremy są bezpieczne dla płodu i ciąży (jeżeli dojdzie do zapłodnienia). Działanie kremów to jakieś 6 godzin – kremy są łatwe w aplikacji. Tego typu środki nie wpływają na gospodarkę hormonalną i nie zaburzają jej równowagi.
Niekiedy kremom plemnikobójczym przypisuje się działanie wirusobójcze, jest to jednak błąd. Nie chronią one przed wirusami wnikającymi do pochwy. Nie chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub przed zakażeniem wirusem HIV.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze