Jak działają środki plemnikobójcze?
MARICRUZ • dawno temuŚrodki plemnikobójcze, czyli spermicydy, są często stosowaną metodą antykoncepcji „okazyjnej”. Stosować je mogą niemal wszystkie kobiety, a jedynym skutkiem ubocznym bywają alergie. Czy jednak taka metoda jest skuteczna? Jak działają środki plemnikobójcze?
Działanie
Środki plemnikobójcze zawierają specjalne substancje, które blokują drogę plemników do komórki jajowej. Rozpuszczona globulka, krem czy piana stanowią barierę dla plemników, niszczą ich błonę komórek, nie dopuszczając do zapłodnienia. Nonoxynol – główny składnik spermicydów – nie stanowi jednak zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Sposób użycia
Na rynku dostępne są różne typy środków plemnikobójczych. Można je nabyć w aptece bez recepty. Spermicydy zawarte są często w prezerwatywach, ale najczęściej dostępne są w formie globulek, kremów, maści i pianek. W przypadku globulek dopochwowych należy jednego czopka zaaplikować ok. 20 min. przed stosunkiem. Globulka rozpuszcza się od 5 do 15 minut, pianki i kremy działają natychmiast. Po stosunku nie należy się głęboko podmywać ani wypłukiwać środka z pochwy (przez przynajmniej 6 godzin). Nie powinno się także stosować kilku globulek dziennie, bo podrażniają one śluzówkę (zarówno kobiet, jak i mężczyzn).
Skuteczność
Niestety, spermicydy nie są najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji. Ich wskaźnik Pearla wynosi przy idealnym zastosowaniu 3, a w praktyce aż 25. Wszystko zależy od działania, odpowiednim użyciu i zachowaniu ostrożności oraz dnia cyklu kobiety. Nie mniej jednak jeśli decydujesz się zabezpieczać w ten sposób, sięgnij także po inną formę antykoncepcji, np. prezerwatywę. Taki zestaw zwiększy bezpieczeństwo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze