Jedzenie nie dla sportowców

9. Nie zawsze oczywisteNajlepsze jedzenie dla sportowców to nie taki prosty temat. Oczywiście sportowcy potrzebują energii, ale wybieranie napojów energetycznych może źle wpływać na efekt ćwiczeń. Oto lista produktów, których należy unikać.
Zdjęcie autorstwa Hamed Saber / CC BY

9. Nie zawsze oczywiste
Najlepsze jedzenie dla sportowców to nie taki prosty temat. Oczywiście sportowcy potrzebują energii, ale wybieranie napojów energetycznych może źle wpływać na efekt ćwiczeń. Oto lista produktów, których należy unikać.

8. Unikaj wszystkiego z syropem glukozowo-fruktozowymŻelki mogą się wydawać szybkim sposobem na dodatkową energię, ale pełne są cukru i pustych kalorii. Jedzenie dużej ilości cukru przed ćwiczeniami może spowodować hipoglikemię z odbicia podczas ćwiczeń. Innym powodem unikania słodyczy, czy to w formie syropu glukozowo-fruktozowego, czy zwykłego cukru lub sztucznych słodzików, jest niebezpieczna tkanka tłuszczowa, która odkłada się na organach. Zamiast tego jedz owoce, warzywa i inne naturalne produkty.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

8. Unikaj wszystkiego z syropem glukozowo-fruktozowym
Żelki mogą się wydawać szybkim sposobem na dodatkową energię, ale pełne są cukru i pustych kalorii. Jedzenie dużej ilości cukru przed ćwiczeniami może spowodować hipoglikemię z odbicia podczas ćwiczeń. Innym powodem unikania słodyczy, czy to w formie syropu glukozowo-fruktozowego, czy zwykłego cukru lub sztucznych słodzików, jest niebezpieczna tkanka tłuszczowa, która odkłada się na organach. Zamiast tego jedz owoce, warzywa i inne naturalne produkty.

7. Unikaj nabiału i smażonych potraw przed ćwiczeniamiTe typy jedzenia długo się trawią, więc nie jedz ich zaraz przed ćwiczeniami. Jabłko lub inna prosta naturalna przekąska są znacznie lepsze.
Zdjęcie autorstwa Nick Ares / CC BY

7. Unikaj nabiału i smażonych potraw przed ćwiczeniami
Te typy jedzenia długo się trawią, więc nie jedz ich zaraz przed ćwiczeniami. Jabłko lub inna prosta naturalna przekąska są znacznie lepsze.

6. Unikaj napojów sportowych, żeli i batonikówWiększość produktów sportowych bogata jest w cukry bez żadnych odżywczych zalet. Wielu sportowców zbytnio polega na tych produktach i zamiast stracić na wadze, tyje. Zamiast tego wypróbuj nasiona i orzechy, aby uzyskać przypływ energii.
Zdjęcie autorstwa Bodo / CC BY

6. Unikaj napojów sportowych, żeli i batoników
Większość produktów sportowych bogata jest w cukry bez żadnych odżywczych zalet. Wielu sportowców zbytnio polega na tych produktach i zamiast stracić na wadze, tyje. Zamiast tego wypróbuj nasiona i orzechy, aby uzyskać przypływ energii.

5. Unikaj beztłuszczowych jogurtówW zależności od marki, często spożywamy niezbilansowaną porcję węglowodanów, co prowadzi do zaburzenia równowagi poziomu cukru we krwi. Stabilny cukier we krwi to jeden z filarów dobrego zdrowia. Najlepiej wybieraj pełnotłusty jogurt grecki, aby zapewnić sobie równowagę składników odżywczych i dłuższe uczucie sytości.
Zdjęcie autorstwa leyla.a / CC BY

5. Unikaj beztłuszczowych jogurtów
W zależności od marki, często spożywamy niezbilansowaną porcję węglowodanów, co prowadzi do zaburzenia równowagi poziomu cukru we krwi. Stabilny cukier we krwi to jeden z filarów dobrego zdrowia. Najlepiej wybieraj pełnotłusty jogurt grecki, aby zapewnić sobie równowagę składników odżywczych i dłuższe uczucie sytości.

4. Unikaj płatków śniadaniowychPłatki śniadaniowe to najgorsze śniadanie pod słońcem w związku z porcjami, które zazwyczaj są zbyt duże i równają się 5 kromkom białego chleba. Zacznij dzień jajkami, zielonymi warzywami i kromką chleba razowego z awokado.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Unikaj płatków śniadaniowych
Płatki śniadaniowe to najgorsze śniadanie pod słońcem w związku z porcjami, które zazwyczaj są zbyt duże i równają się 5 kromkom białego chleba. Zacznij dzień jajkami, zielonymi warzywami i kromką chleba razowego z awokado.

3. Unikaj białka serwatkowego i innych proszków ze zwierzęcych białekKiedyś uważano, że jedynie zwierzęce białka są pełne i w związku z tym lepsze niż białka roślinne. Całkowite białko to 10 aminokwasów i istnieją roślinne źródła białka. Co więcej, zwierzęce białko w proszku jest niezwykle kwasowe, co ma negatywny wpływ na zdrowie, natomiast roślinne białka są tylko trochę kwasowe lub mają neutralne pH. Najlepiej zamień białko w proszku na soczewicę, fasolę, groszek, orzechy i nasiona.
Zdjęcie autorstwa Jean-Pierre / CC BY

3. Unikaj białka serwatkowego i innych proszków ze zwierzęcych białek
Kiedyś uważano, że jedynie zwierzęce białka są pełne i w związku z tym lepsze niż białka roślinne. Całkowite białko to 10 aminokwasów i istnieją roślinne źródła białka. Co więcej, zwierzęce białko w proszku jest niezwykle kwasowe, co ma negatywny wpływ na zdrowie, natomiast roślinne białka są tylko trochę kwasowe lub mają neutralne pH. Najlepiej zamień białko w proszku na soczewicę, fasolę, groszek, orzechy i nasiona.

2. Unikaj kawyIstnieje wiele rad na temat picia kawy przed ćwiczeniami, która pomaga zwiększyć energię i skupienie. To prawda, że kofeina obecna w kawie i innych produktach stymuluje gruczoły adrenaliny, co wytwarza energię. Jednak energia ta nie trwa długo, więc lepiej pić zieloną herbatę przed ćwiczeniami. Liście zielonej herbaty zawierają kofeinę, ale różni się ona od tej obecnej w kawie – uwalnia ona energię powoli przez okres kilku godzin. Co więcej, zielona herbata ma mnóstwo antyoksydantów i chlorofilu oraz wspomaga metabolizm.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Unikaj kawy
Istnieje wiele rad na temat picia kawy przed ćwiczeniami, która pomaga zwiększyć energię i skupienie. To prawda, że kofeina obecna w kawie i innych produktach stymuluje gruczoły adrenaliny, co wytwarza energię. Jednak energia ta nie trwa długo, więc lepiej pić zieloną herbatę przed ćwiczeniami. Liście zielonej herbaty zawierają kofeinę, ale różni się ona od tej obecnej w kawie – uwalnia ona energię powoli przez okres kilku godzin. Co więcej, zielona herbata ma mnóstwo antyoksydantów i chlorofilu oraz wspomaga metabolizm.

1. Unikaj przetwarzanych węglowodanów złożonychZłożone węglowodany wolniej uwalniają energię niż te proste, jednak przetworzone węglowodany, takie obecne w białym chlebie i zwykłym makaronie, powodują stany zapalne, co zmniejsza skuteczność. Wybieraj węglowodany mądrze – surowe owoce, komosa ryżowa, dziki ryż, nasiona chia i siemię lniane to dobre produkty, które pomogą zwalczać stany zapalne i rozwiną wytrzymałość.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

1. Unikaj przetwarzanych węglowodanów złożonych
Złożone węglowodany wolniej uwalniają energię niż te proste, jednak przetworzone węglowodany, takie obecne w białym chlebie i zwykłym makaronie, powodują stany zapalne, co zmniejsza skuteczność. Wybieraj węglowodany mądrze – surowe owoce, komosa ryżowa, dziki ryż, nasiona chia i siemię lniane to dobre produkty, które pomogą zwalczać stany zapalne i rozwiną wytrzymałość.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Mowa ciała mężczyzny Właściwości aloesu Efektowne zabiegi na twarz. Co wybierasz? Domowe sposoby na plamy z tłuszczu Zmień zwyczaje, poczuj się lepiej Migrena Męczy cię bezsenność? Powodem może być… źle dobrana poduszka! Święta bez bakterii Terapia czaszkowo- krzyżowa Samodzielne badanie wzroku – jak to zrobić? Kobiece dolegliwości Sposoby na niejadka

Popularne w tym tygodniu:

Bonding – szybki sposób na poprawę wyglądu zębów Stres w pracy IT - jak sobie z nim radzić?