Jedzenie, po które warto sięgać, trenując

11. Racjonalne odżywianieRacjonalne żywienie to nie tylko element niezbędny dla zachowania zdrowia na długie lata. Spożywanie niektórych produktów spożywczych jest szczególnie ważne w przypadku osób aktywnych fizycznie. Stanowią one źródło energii oraz pełnowartościowych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zdjęcie autorstwa Anelka / CC BY

11. Racjonalne odżywianie
Racjonalne żywienie to nie tylko element niezbędny dla zachowania zdrowia na długie lata. Spożywanie niektórych produktów spożywczych jest szczególnie ważne w przypadku osób aktywnych fizycznie. Stanowią one źródło energii oraz pełnowartościowych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

10. Pieczywo pełnoziarnisteOsoby aktywne fizycznie często unikają chleba w obawie przed uczuciem ociężałości po jego spożyciu. Jednak zawarte w nim węglowodany złożone są cennym źródłem długotrwałej energii niezbędnej dla prawidłowej pracy mięśni. Istotne jest to, aby posiłki bogate w węglowodany spożywać rano na śniadanie. Dzięki temu organizm zyskuje dużo energii na cały dzień.
Zdjęcie autorstwa cocoparisienne / CC BY

10. Pieczywo pełnoziarniste
Osoby aktywne fizycznie często unikają chleba w obawie przed uczuciem ociężałości po jego spożyciu. Jednak zawarte w nim węglowodany złożone są cennym źródłem długotrwałej energii niezbędnej dla prawidłowej pracy mięśni. Istotne jest to, aby posiłki bogate w węglowodany spożywać rano na śniadanie. Dzięki temu organizm zyskuje dużo energii na cały dzień.

9. BananyW bananach zawarte są zarówno cukry proste, jak i złożone. Dzięki temu zapewniają one szybki przypływ energii na długi czas. Warto sięgnąć po ten owoc ok. 30 minut przed planowanym treningiem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Banany
W bananach zawarte są zarówno cukry proste, jak i złożone. Dzięki temu zapewniają one szybki przypływ energii na długi czas. Warto sięgnąć po ten owoc ok. 30 minut przed planowanym treningiem.

8. Chude mięso drobioweMięso drobiowe stanowi źródło pełnowartościowego białka, a tym samym zawiera niewielką ilość tłuszczu. Białko jest niezbędne dla odbudowy mięśni po treningu. Chociażby z tego względu warto po ćwiczeniach zjeść posiłek o dużej zawartości tego składnika.
Zdjęcie autorstwa Kitchen Life of a Navy Wife / CC BY

8. Chude mięso drobiowe
Mięso drobiowe stanowi źródło pełnowartościowego białka, a tym samym zawiera niewielką ilość tłuszczu. Białko jest niezbędne dla odbudowy mięśni po treningu. Chociażby z tego względu warto po ćwiczeniach zjeść posiłek o dużej zawartości tego składnika.

7. Tłuste rybyRyby to kolejne cenne dla organizmu źródło białka. Co więcej, zawierają one w składzie tłuszcze omega, które korzystnie wpływają na skórę oraz układ sercowo-naczyniowy. Po treningu warto sięgnąć po sałatkę z łososiem czy makrelą.
Zdjęcie autorstwa chefkeem / CC BY

7. Tłuste ryby
Ryby to kolejne cenne dla organizmu źródło białka. Co więcej, zawierają one w składzie tłuszcze omega, które korzystnie wpływają na skórę oraz układ sercowo-naczyniowy. Po treningu warto sięgnąć po sałatkę z łososiem czy makrelą.

6. OwsiankaTo doskonała propozycja na śniadanie przed treningiem. Owsianka zawiera w składzie spore ilości węglowodanów złożonych, które zapewniają mięśniom niezbędną do ćwiczeń energię. Warto ją zjeść na śniadanie, mniej więcej godzinę przed rozpoczęciem treningu.
Zdjęcie autorstwa anasararojas / CC BY

6. Owsianka
To doskonała propozycja na śniadanie przed treningiem. Owsianka zawiera w składzie spore ilości węglowodanów złożonych, które zapewniają mięśniom niezbędną do ćwiczeń energię. Warto ją zjeść na śniadanie, mniej więcej godzinę przed rozpoczęciem treningu.

5. Masło migdałoweJest idealnym odpowiednikiem masła orzechowego, gdyż nie zawiera w składzie cukru oraz soli. Stanowi bogate źródło białka – składnika niezbędnego dla odbudowy mikrouszkodzeń mięśni powstających w czasie treningu.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

5. Masło migdałowe
Jest idealnym odpowiednikiem masła orzechowego, gdyż nie zawiera w składzie cukru oraz soli. Stanowi bogate źródło białka – składnika niezbędnego dla odbudowy mikrouszkodzeń mięśni powstających w czasie treningu.

4. TwarógTwaróg to źródło wapnia niezbędnego dla mocnych kości, a także glutaminy – aminokwasu, który wspomaga regenerację mięśni. Poza tym, stanowi on zdecydowanie lepszą i mniej tłustą alternatywę dla sera żółtego. Warto regularnie jeść ten produkt zarówno przed, jak i po treningu.
Zdjęcie autorstwa julenka / CC BY

4. Twaróg
Twaróg to źródło wapnia niezbędnego dla mocnych kości, a także glutaminy – aminokwasu, który wspomaga regenerację mięśni. Poza tym, stanowi on zdecydowanie lepszą i mniej tłustą alternatywę dla sera żółtego. Warto regularnie jeść ten produkt zarówno przed, jak i po treningu.

3. WodaOrganizm człowieka w dużej mierze składa się z wody. Substancja ta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz dla zachowania procesów życiowych. To bardzo ważne, aby godzinę przed treningiem wypijać od 0,5 do 0,7 litra wody, 0,2 litra w czasie treningu, a po jego zakończeniu co najmniej 0,5 litra wody.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

3. Woda
Organizm człowieka w dużej mierze składa się z wody. Substancja ta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz dla zachowania procesów życiowych. To bardzo ważne, aby godzinę przed treningiem wypijać od 0,5 do 0,7 litra wody, 0,2 litra w czasie treningu, a po jego zakończeniu co najmniej 0,5 litra wody.

2. Napój izotonicznyNapoje izotoniczne uzupełniają niedobory elektrolitów utraconych w czasie intensywnego treningu. Warto jednak zwracać uwagę na to, czym słodzony jest napój. Lepiej wybierać te zawierające w składzie stewię, a nie cukier czy glukozę.
Zdjęcie napoju / Shutterstock

2. Napój izotoniczny
Napoje izotoniczne uzupełniają niedobory elektrolitów utraconych w czasie intensywnego treningu. Warto jednak zwracać uwagę na to, czym słodzony jest napój. Lepiej wybierać te zawierające w składzie stewię, a nie cukier czy glukozę.

1. Czarna kawaFiliżanka kawy bez dodatku cukru oraz mleka może pobudzić organizm i znacząco zwiększyć energię na cały poranek. Należy jednak pamiętać o tym, aby unikać spożywania większej ilości tego napoju, gdyż może to spowodować zawroty głowy, a nawet osłabienie.
Zdjęcie autorstwa Christoph / CC BY

1. Czarna kawa
Filiżanka kawy bez dodatku cukru oraz mleka może pobudzić organizm i znacząco zwiększyć energię na cały poranek. Należy jednak pamiętać o tym, aby unikać spożywania większej ilości tego napoju, gdyż może to spowodować zawroty głowy, a nawet osłabienie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Cukrzyca a tryb pracy - zagrożenia? E-psychologia pomaga dotrzeć do potrzebujących Co jeść, aby przeżyć atak serca? Zakażenie chlamydią. Co ci grozi? Dieta dla kobiety trenującej Gotowa na ciążę? Depresja a problemy w łóżku Chcesz być zdrowa? Pij! 7 prostych sposobów na ładne i zdrowe nogi Co na dobry początek dnia? Twój dom pęka w szwach od nadmiaru nagromadzonych przedmiotów? Możesz cierpieć na zbieractwo! Stacjonarnie czy online - gdzie lepiej kupić materac?MATERIAŁ SPONSOROWANY

Popularne w tym tygodniu:

Gdy wargi sromowe mniejsze… są duże! Poród zmienia miejsca intymne!