Najlepsze sporty na wiosnę
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Carrefour
Wiosna zachęca nas do aktywności na powietrzu. Podczas uprawiania sportu nasz organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. To one sprawiają, że po treningu lepiej się czujemy, jesteśmy „pozytywnie zmęczeni”. Sport to zdrowie, ale pamiętajmy, by do wszelkich aktywności być dobrze przygotowanym.
Jaki sport na wiosnę?
Ruch na dworze to nie tylko okazja do spalenia kalorii po zimie, ale też najlepszy sposób na dotlenienie organizmu. Wiosna to idealny czas, żeby zacząć przygodę z nową dyscypliną sportu lub powrócić do aktywności sprzed zimy. Na jaki sport postawić wiosną? Możliwości jest bez liku. Zerknij na naszą listę i wybierz coś dla siebie.
Rowerowa wiosna
Godzinna jazda na rowerze pozwala, bez większego wysiłku, spalić około 500 kalorii (to tyle co dwa hot-dogi i pół pączka!). Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem, polecamy zacząć od krótkich tras, np. na zakupy do pobliskiego sklepu. Świetnie sprawdzi się tu taki jednoślad z koszykiem. Systematycznie można wydłużać pokonywane odległości, zacząć regularnie jeździć rowerem do pracy. Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów idealnym rozwiązaniem będą wyprawy za miasto, nad jezioro — wszędzie tam, gdzie można się zrelaksować, odpocząć od zgiełku i tłumów. Szukajmy tras atrakcyjnych widokowo, gdzie można do woli patrzeć na zielone, dać odpocząć głowie. Pamiętajmy, że rower uzależnia i zanim się obejrzymy może stać się częścią naszego zdrowego życia!
Szaleństwa na rolkach
Nic tak nie odstresowuje, jak jazda na rolkach! To typowo miejski sport, który pomaga utrzymać jędrną sylwetkę. Rozwija mięśnie nóg i pośladków, mięśnie brzucha i górne partie rąk. Śmigając na rolkach wspomagasz również pracę mięśni bioder i miednicy. W czasie godzinnej jazdy na rolkach możemy spalić nawet 700 kalorii (to np. tabliczka czekolady i pół paczki chipsów). Coraz częściej organizowane są eventy dla miłośników rolek — fani skatingu przemierzają ulice miast w rytm energicznej muzyki.
Ważna kwestia — jeżdżąc na rolkach po ściekach rowerowych bądźmy bardzo ostrożni i pamiętajmy o jednośladach!
Hulajnoga nie tylko dla dzieci
Kiedyś kojarzona głównie z najmłodszymi, dziś niezwykle popularna także wśród dorosłych. Jest lekka i wygodna, idealnie nadaje się do pokonywania krótszych i średnich dystansów. Można dojeżdżać nią do pracy, szkoły czy uczelni. Oszczędzamy czas, bo nie musimy stać w korkach (hulajnogą pokonamy trasę 3 razy szybciej niż pieszo), a do tego wzmacniamy mięśnie całego ciała (dolne partie ciała, ale też mięśnie brzucha czy tułowia). Godzinna jazda na hulajnodze pomoże nam spalić ok. 700 kalorii (to więcej niż na rowerze, porównywalnie do jazdy na rolkach).
Szybki spacer się opłaca
Nie lubisz biegać? Nic nie szkodzi. Możesz wybrać się na przyspieszony spacer ze specjalnymi kijkami. Nordic walking przynosi korzyści podobne do biegania czy spacerów, ale intensywniej rozwija mięśnie (uaktywnia aż 90% mięśni naszego ciała!), pomaga nam spalić więcej kalorii i co ważne — nie obciąża przy tym stawów (ważne w przypadku osób z nadwagą).
Jeśli masz problemy z bólem pleców jest to sport dla ciebie! Dlaczego? Technika posługiwania się kijami pomaga odciążyć dolny odcinek pleców i zmniejszyć bóle w lędźwiach (podczas tej aktywności ciężar ciała jest równomiernie rozkładany na staw skokowy, kolanowy i biodrowy). Godzina nordic walking pozwala nam spalić ok. 400 kalorii. Pomaga zapobiegać osteoporozie (dlatego tak chętnie wybierany jest przez aktywnych seniorów), a także wspomaga serce (bardzo dobre dotlenienie i odżywienie komórek i tkanek).
Lekcja oddychania z jogą
Wiosna to także dobry czas na rozpoczęcie przygody z jogą. Dla tych, których nie przekonują rolki, hulajnoga czy jogging, joga może być ciekawą alternatywą. Wystarczy rozejrzeć się po okolicznych parkach, żeby dostrzec grupy ludzi ćwiczących wspólnie jogę na trawie. Istnieje wiele rodzajów jogi, a zajęcia są organizowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Joga nie wymaga od nas zakupu kosztownych sprzętów, wystarczy mata i odpowiedni strój. Co daje nam joga? Wzmacnia właściwie wszystkie mięśnie ciała, ale też pomaga się wyciszyć, uczy uważności, odstresowuje. Nauczyciele jogi uczą jak pracować z własnym oddechem czy jak poprawiać koncentrację. Podczas godzinnej sesji jogi możemy spalić od 100 do 500 kalorii (w zależności od stylu jogi i zaangażowania w ćwiczenia).
Powrót na trzepak
Kolejna propozycja aktywności na świeżym powietrzu — tzw. street workout, czyli wykorzystanie do ćwiczeń rozmaitych elementów zabudowy, takich jak: murki, trzepaki, ławki. To sport, który opiera się o ćwiczenia siłowe, wykorzystujące jedynie ciężar własnego ciała. Łączy w sobie elementy gimnastyki i parkouru. Kluczowymi ćwiczeniami w street workout są: pompki, podciągnięcia czy zwisy. To sport dla każdego, niezależnie od płci.
Materiał sponsorowany przez Carrefour
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze