Odciski na stopach
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuNasze stopy są ciągle narażone na otarcia, zwłaszcza że jesienią i zimą zakładamy twarde, zabudowane obuwie. Odciski nie tylko nieładnie wyglądają, ale i sprawiają ból, co zazwyczaj jest spowodowane noszeniem niewygodnych butów. Istnieją jednak sposoby, aby mieć piękne i zadbane stopy.
Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków na stopach. Są to nagniotki imodzele. Nagniotki najczęściej pojawiają się na palcach oraz pomiędzynimi. Mają okrągły kształt. Posiadają rdzeń, który powoduje ucisknerwowych zakończeń znajdujących się pod nim, co wywołujenieprzyjemny, ostry ból. Nagniotki są małe, przeważnie bardzo twarde.Główną ich przyczyną są za ciasne buty, których noszenie niestety niezapewnia odpowiedniego komfortu. Wpływ na ich powstawanie mają równieżwady budowy stopy.
Modzele w przeciwieństwie do nagniotków występują na podeszwach.Różnią się od nich także wyglądem. Są duże, płaskie i miękkie.Poza tym ich charakterystyczną cechą jest żółte zabarwienie. Zewzględu na brak rdzenia, powstały wskutek ich pojawienia się ból,wywołuje uczucie pieczenia, palenia. Zbagatelizowanie tego problemu możespowodować stan zapalny, który wiąże się z nieustannym bólemtowarzyszącym chodzeniu. Do powstawania modzeli przyczynia się otyłośćoraz nieprawidłowy chód. Niekorzystnie wpływa także nierównomierneobciążenie stopy, do którego dochodzi w momencie noszenia butów nawysokich obcasach.
Na stopach czasami pojawiają się także pęcherze powstałe w wynikunoszenia niewygodnych, zazwyczaj nowych butów. Skóra obciera się naskutek tarcia. Efektem tego jest właśnie bąbel, który przy dłuższympocieraniu pęka. Powstaje wówczas rana. Aby nie doszło do zakażenia,wymaga ona oczyszczenia i zabezpieczenia w postaci plastra. Najlepiej, abybył to plaster dobrze przylegający. Bardzo dobrze sprawdzają się w tymwypadku dostępne w aptekach specjalne hydrokoloidalne plastry napęcherze. W celu unikniecia pęcherzy, warto przylepić sobie plasterprofilaktycznie. Dotyczy to sytuacji, gdy obawiamy się, że nowe butymogą spowodować obtarcie.
Jeżeli zależy nam na zadbanych, gładkich stopach, warto pomyśleć oodpowiedniej pielęgnacji. By uniknąć odcisków, powinniśmy stosowaćzmiękczające naskórek kremy do stóp. Poza tym nie wolno zapominać ozłuszczającym pilingu. Na usunięcie zrogowaciałej skórynajskuteczniejsze jest moczenie nóg w ciepłej wodzie z mydłem, soląmineralną lub kuchenną, a następnie stracie miękkiego już naskórkatarką albo pumeksem. Innym sposobem jest chemiczne zmiękczanie odciskówspecjalnymi plastrami z aktywnym kwasem salicylowym. Plastry te nie tylkozmiękczają zrogowaciały naskórek, ale i łagodzą ból. Należy jestosować przez kilka dni, a potem miękki odcisk zerwać lub zetrzećpilnikiem.
Gdy odciski nie znikają, a dodatkowo sprawiają ból mimo stosowaniaplastrów, należy zgłosić się do lekarza. Czasami odciski wymagająusunięcia operacyjnego. Zastanów się więc, zanim kupisz nowe buty, czyna pewno są dobrej jakości i czy noszenie ich nie będzie okupionebólem.
Źródło: Cederroth Polska SA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze