Sport a depresja
BEATKA • dawno temuSport jest wskazany dla wszystkich, którzy chcą zachować zdrowie i młodość. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i pozwala zachować smukłą sylwetkę. Czy ćwiczenia mogą zmniejszać objawy depresji? Okazuje się, że tak. Wysiłek fizyczny polecany jest osobom w każdym wieku, niezależnie od kondycji. Osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem zaleca się jogging, spacery z kijkami, jazdę rowerem, gimnastykę.
Profilaktyka depresji
Osoby chorujące na depresję odczuwają silne wahania nastroju. Ich sprawność psychomotoryczna jest znacznie zaburzona. Osoba chora nie jest w stanie sama zadbać o swoje potrzeby. Dlatego też bardzo często trudno jest się jej zmusić do rozpoczęcia ćwiczeń. Brak chęci do ćwiczeń i skłonności do popadania w przygnębienie nie są czynnikami motywującymi. Depresja odbiera radość życia, sprawia, że codzienne czynności sprawiają ogromną trudność. Osoby chore mają trudności z ubraniem się, przygotowaniem jedzenia, a nawet wstaniem z łóżka. Osoby będące w takim stanie zapewne nie będą chciały podjąć aktywności fizycznej. Namawianie ich do ćwiczeń, zamiast pomóc, może przynieść skutek zupełnie przeciwny.
Kiedy zachęcać chorego do ćwiczeń? Wówczas, gdy choroba zaczyna ustępować. Nie można wywierać silnego nacisku na osobę z depresją. Warto poczekać, aż leczenie depresji zacznie przynosić rezultaty. W momencie, gdy choroba jest jeszcze w zaawansowanym stanie, chory będzie czuł się niezrozumiany i zmuszany do robienia czegoś, na co nie ma zupełnie ochoty. Kiedy jednak objawy depresji zaczną ustępować, warto zachęcać chorego do aktywności fizycznej. Pozwala to znowu włączyć się do życia społecznego oraz szybciej wrócić do zdrowia.
Ćwiczenia fizyczne wydzielają hormony szczęścia. Ich działanie jest podobne do właściwości czekolady, z tym że ćwiczenia nie tuczą. Zastanawiasz się nad tym, jak zacząć biegać? A może bardziej interesuje cię nordic walking? Jeżeli nie masz czasu na aktywność fizyczną, zacznij dojeżdżać rowerem do pracy. Regularne uprawianie sportu pomaga zapobiegać depresji. Sytuacja odwrotna, tj. zaniedbanie ćwiczeń fizycznych, sprzyja pojawieniu się objawów depresji. Sport na depresję jest bardzo dobrym lekarstwem.
Wpływ sportu na zdrowie
Ćwiczenia wchodzą w nawyk. Osoby, które regularnie uprawiały sport, a czasowo go zawiesiły, zazwyczaj wracają do ćwiczeń. Dlaczego się tak dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Siedzący tryb życia, stresująca praca powodują znaczne obniżenie nastroju. Człowiek staje się coraz bardziej zmęczony i zgorzkniały. Aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu, wpływa na kondycję fizyczną i nasze samopoczucie. Uprawianie sportu przyspiesza wzrost endorfin, tj. naturalnych hormonów szczęścia. Dzięki nim człowiek szybciej pozbywa się frustracji, rozładowuje stresy, a także poprawia nastrój.
Osoby cierpiące na depresję powinny poddać się leczeniu. W tym czasie aktywność nie jest polecana, jako że chorzy mogą mieć problem ze zwykłą higieną czy spożywaniem jedzenia. Osłabieni i przygnębieni nie mają ochoty i siły na coś więcej, poza leżeniem. Dlatego też najpierw powinni wrócić do zdrowia. Sport jest świetnym sposobem na zapobieganie ponownym napadom depresji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze