Żywność dla niemowląt – co świadczy o jej jakości i bezpieczeństwie?
REDAKCJA • dawno temuNa etapie rozszerzania diety rodzice powinni zapewnić niemowlęciu żywność pochodzącą z zaufanego źródła i spełniającą wymagania wrażliwych, wciąż dojrzewających organizmów.
Dojrzewanie wymaga czasu
Pierwsze 1000 dni, czyli czas liczony od poczęcia przez pierwsze lata życia, jest wyjątkowym okresem w życiu każdego człowieka. To wtedy dojrzewają wszystkie układy, a narządy usprawniają swe działanie, by w kolejnych latach życia w pełni uczestniczyć w procesach zachodzących w organizmie. Dotyczy to m.in. układu pokarmowego czy odpornościowego, które w początkowym okresie życia zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem substancji potencjalnie szkodliwych, które mogą znajdować się w żywności przeznaczonej dla dorosłych. Układy te funkcjonują na poziomie, który jest dla nich możliwy i jest nadal niższy niż u dorosłych.
Niemowlęta i małe dzieci spożywają kilkakrotnie większe ilości pożywienia w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą. Większe wchłanianie z przewodu pokarmowego i wciąż doskonaląca się praca nerek czy wątroby sprawiają, ze dziecko chroni się przed substancjami szkodliwymi tylko w zakresie na jaki pozwala mu jego rozwijający się organizm. Nadmiar szkodliwych substancji dostarczonych z pożywieniem może wpłynąć na rozwój, zdrowie, a tym samym jakość życia niemowlęcia.
Normy i testy gwarancją jakości
Żywność produkowana z myślą o niemowlętach i małych dzieciach spełnia szereg rygorystycznych kryteriów narzuconych przez Unię Europejską czy prawo krajowe. Dotyczą one zarówno składu i etykietowania produktów, jak również dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń, np. zawartości azotanów, mikotoksyn, metali i pestycydów, które są nawet do kilku tysięcy razy bardziej restrykcyjne w porównaniu z żywnością ogólnodostępną.
„Uprawy przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci cechują się szczególną dbałością o jakość surowców – są stale kontrolowane i doglądane, a każda partia warzyw, owoców czy zbóż jest badana pod kątem pozostałości szkodliwych substancji, aby mieć pewność co do ich jakości i bezpieczeństwa. Tylko składniki, które spełniają restrykcyjne wymagania BoboVita, są dostarczane do fabryki, w której produkowane są produkty dla niemowląt i małych dzieci” – wyjaśnia Anna Galonska z Działu Kontroli Jakości i Rozwoju Dostawców NUTRICIA.
Czytaj etykiety!
Troska o bezpieczeństwo żywności podawanej w pierwszych latach życia pozwala zadbać o prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka w dalszym życiu. Istotne jest, aby produkty dla niemowląt i małych dzieci były tworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Zgodnie z wymogami prawa nie mogą one zawierać m.in. konserwantów, wzmacniaczy smaku czy sztucznych barwników.
Gwarancją, że produkt jest odpowiedni dla niemowląt i małych dzieci jest zawarte na opakowaniu wskazanie wieku, od jakiego można podawać dany produkt, np. po 6., 8. czy 10. miesiącu życia. Oznaczenie wieku daje rodzicom pewność, że produkt jest zbilansowanym i bezpiecznym posiłkiem wysokiej jakości, który odpowiada potrzebom dziecka na danym etapie rozwoju.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze