Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia

10. Kiedy wprowadzić pokarmy stałe?Odpowiedni moment na wprowadzenie stałych pokarmów następuje zazwyczaj między 4 a 6 miesiącem życia niemowlaka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dziecko w tym czasie było w stanie siedzieć i żuć pokarm. W przeciwnym razie nie należy podawać dziecku stałego pokarmu.
Zdjęcie autorstwa devinf / CC BY

10. Kiedy wprowadzić pokarmy stałe?
Odpowiedni moment na wprowadzenie stałych pokarmów następuje zazwyczaj między 4 a 6 miesiącem życia niemowlaka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dziecko w tym czasie było w stanie siedzieć i żuć pokarm. W przeciwnym razie nie należy podawać dziecku stałego pokarmu.

9. Zmiany w diecie niemowlaka wprowadzaj stopniowoRzadko kiedy dziecko od razu przechodzi na spożywanie pokarmów stałych. Zazwyczaj produkty te należy dodawać stopniowo do diety niemowlęcia, kontynuując przy tym ciągłe karmienie dziecka mlekiem matki.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Zmiany w diecie niemowlaka wprowadzaj stopniowo
Rzadko kiedy dziecko od razu przechodzi na spożywanie pokarmów stałych. Zazwyczaj produkty te należy dodawać stopniowo do diety niemowlęcia, kontynuując przy tym ciągłe karmienie dziecka mlekiem matki.

8. Czy zmiany w diecie niemowlęcia należy zaczynać od wprowadzania pojedynczych produktów?Zdecydowanie to najlepszy sposób, aby zmiany w codziennej diecie niemowlęcia wprowadzać stopniowo. Tylko w ten sposób można stwierdzić, czy organizm dziecka dobrze toleruje dany produkt. Łatwiej można ocenić przyczynę alergii pokarmowej po podaniu posiłku złożonego z jednego produktu (np. ryżu) niż składającego się z mieszanych produktów.
Zdjęcie autorstwa Alexandre Normand / CC BY

8. Czy zmiany w diecie niemowlęcia należy zaczynać od wprowadzania pojedynczych produktów?
Zdecydowanie to najlepszy sposób, aby zmiany w codziennej diecie niemowlęcia wprowadzać stopniowo. Tylko w ten sposób można stwierdzić, czy organizm dziecka dobrze toleruje dany produkt. Łatwiej można ocenić przyczynę alergii pokarmowej po podaniu posiłku złożonego z jednego produktu (np. ryżu) niż składającego się z mieszanych produktów.

7. Obecność pokarmów stałych wymaga od dziecka wprawyMoże nam się wydawać, że przejście z karmienia dziecka przy użyciu butelki na karmienie łyżeczką powinno być naturalne. Jednak aby dziecko w pełni przystosowało się do nowego sposobu karmienia, musi minąć trochę czasu. Nie bądź zaskoczona, gdy niemowlę zje jedynie łyżkę lub dwie posiłku stałego – to dla niego zupełna nowość.
Zdjęcie autorstwa Andrew Malone / CC BY

7. Obecność pokarmów stałych wymaga od dziecka wprawy
Może nam się wydawać, że przejście z karmienia dziecka przy użyciu butelki na karmienie łyżeczką powinno być naturalne. Jednak aby dziecko w pełni przystosowało się do nowego sposobu karmienia, musi minąć trochę czasu. Nie bądź zaskoczona, gdy niemowlę zje jedynie łyżkę lub dwie posiłku stałego – to dla niego zupełna nowość.

6. Stopniowo wprowadzaj owoce i warzywaTwoje dziecko może jeść warzywa, owoce, zboża, a nawet mięso. Nie oczekuj jednak, że uda ci się nakarmić dziecko posiłkiem złożonym z kilku różnych produktów. Wprowadzaj nowe potrawy stopniowo i po kolei. Możesz nakarmić dziecko marchewką, ale dopiero później w ramach kolejnego posiłku podaj mu kawałeczek kurczaka.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Stopniowo wprowadzaj owoce i warzywa
Twoje dziecko może jeść warzywa, owoce, zboża, a nawet mięso. Nie oczekuj jednak, że uda ci się nakarmić dziecko posiłkiem złożonym z kilku różnych produktów. Wprowadzaj nowe potrawy stopniowo i po kolei. Możesz nakarmić dziecko marchewką, ale dopiero później w ramach kolejnego posiłku podaj mu kawałeczek kurczaka.

5. Unikaj mleka krowiego i mioduWiększość pediatrów zaleca wstrzymanie się od podawania dziecku mleka krowiego. Wiele maleńkich dzieci i niemowląt może mieć na początku problem z trawieniem białka w nim zawartego. Do 2 roku życia nie podawaj również dziecku miodu. Badania naukowe sugerują, że za ok. 15 procent przypadków botulizmu u dzieci są odpowiedzialne laseczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum, które mogą się znajdować w zanieczyszczonym miodzie.
Zdjęcie autorstwa sahneraum / CC BY

5. Unikaj mleka krowiego i miodu
Większość pediatrów zaleca wstrzymanie się od podawania dziecku mleka krowiego. Wiele maleńkich dzieci i niemowląt może mieć na początku problem z trawieniem białka w nim zawartego. Do 2 roku życia nie podawaj również dziecku miodu. Badania naukowe sugerują, że za ok. 15 procent przypadków botulizmu u dzieci są odpowiedzialne laseczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum, które mogą się znajdować w zanieczyszczonym miodzie.

4. Nie karm dziecka, jeżeli ono nie ma na to ochotyTwoje dziecko da ci wyraźny sygnał w momencie, gdy nie będzie miało ochoty na kontynuowanie posiłku. Jeżeli w trakcie karmienia dziecko odwróci głowę, szczelnie zamknie usta albo zacznie płakać – nie karm go dalej. Maleńkie dzieci jedzą jedynie wtedy, gdy odczuwają głód.
Zdjęcie autorstwa Bonoz / CC BY

4. Nie karm dziecka, jeżeli ono nie ma na to ochoty
Twoje dziecko da ci wyraźny sygnał w momencie, gdy nie będzie miało ochoty na kontynuowanie posiłku. Jeżeli w trakcie karmienia dziecko odwróci głowę, szczelnie zamknie usta albo zacznie płakać – nie karm go dalej. Maleńkie dzieci jedzą jedynie wtedy, gdy odczuwają głód.

3. Nie martw się tym, że twoje dziecko jest wybredneNie stresuj się, kiedy twoje dziecko odmawia spróbowania nowego produktu. Odpuść w danym momencie i poczekaj kilka dni, zanim podasz dziecku ponownie tę samą rzecz do zjedzenia. Pamiętaj również o tym, że jesteś doskonałym wzorem dla swojego dziecka. Jeżeli będziesz jeść produkty, którymi je karmisz, to zwiększysz szanse na to, że dziecko również będzie chciało ich spróbować.
Zdjęcie autorstwa McStone / CC BY

3. Nie martw się tym, że twoje dziecko jest wybredne
Nie stresuj się, kiedy twoje dziecko odmawia spróbowania nowego produktu. Odpuść w danym momencie i poczekaj kilka dni, zanim podasz dziecku ponownie tę samą rzecz do zjedzenia. Pamiętaj również o tym, że jesteś doskonałym wzorem dla swojego dziecka. Jeżeli będziesz jeść produkty, którymi je karmisz, to zwiększysz szanse na to, że dziecko również będzie chciało ich spróbować.

2. Nie obawiaj się bałaganu, które dziecko robi w trakcie jedzeniaW pewnym momencie życia twojego maleńkiego dziecka ma ono ochotę na to, aby zacząć się karmić samodzielnie. Nie zabieraj mu tej przyjemności w obawie przed wielkim bałaganem na stole. Zabezpiecz jego ubranko i znajdującą się w okolicy podłogę.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY-SA

2. Nie obawiaj się bałaganu, które dziecko robi w trakcie jedzenia
W pewnym momencie życia twojego maleńkiego dziecka ma ono ochotę na to, aby zacząć się karmić samodzielnie. Nie zabieraj mu tej przyjemności w obawie przed wielkim bałaganem na stole. Zabezpiecz jego ubranko i znajdującą się w okolicy podłogę.

1. Pozwól dziecku na jedzenie palcamiOkoło 9 miesiąca życia twoje dziecko będzie w stanie chwytać małe kawałki miękkiej żywności do jedzenia, takie jak banan, ugotowana marchewka, twaróg czy dobrze ugotowany makaron. Zadbaj jednak o to, aby w zasięgu jego ręki nie znalazły się produkty, które mogłyby spowodować zadławienie – landrynki, chipsy, surowe warzywa czy rodzynki.
Zdjęcie autorstwa Dylan Parker / CC BY-SA

1. Pozwól dziecku na jedzenie palcami
Około 9 miesiąca życia twoje dziecko będzie w stanie chwytać małe kawałki miękkiej żywności do jedzenia, takie jak banan, ugotowana marchewka, twaróg czy dobrze ugotowany makaron. Zadbaj jednak o to, aby w zasięgu jego ręki nie znalazły się produkty, które mogłyby spowodować zadławienie – landrynki, chipsy, surowe warzywa czy rodzynki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Szukamy niani dla naszego dziecka Farmacja dyskryminuje dzieci W walce z agresją Czy kary dla dzieci są skuteczne? Co można zrobić z bananów? Bezbolesna rozmowa kwalifikacyjna Łożysko przodujące Jak bezstresowo podróżować z dzieckiem? Najfajniejsze zdjęcia ciąży Czym jest Rodzicielstwo Bliskości? Crempog – walijskie naleśniki Kiedy niemowlę widzi?