Ból gardła u niemowląt
BEATKA • dawno temuNajbardziej wymownym objawem bólu gardła jest wpychanie przez dziecko palców do buzi. Maluchy cierpiące na ból gardła mają problemy z przełykaniem, dlatego też odmawiają przyjmowania pokarmów. Starsze dzieci, które potrafią już mówić, będą narzekać na drapanie w gardle i problemy z przełykaniem śliny.
Objawy i przyczyny bólu gardła u niemowląt
Przyczyny bólu gardła:
- wirusy,
- bakterie,
- alergeny (takie jak: pyłki traw, kurz domowy).
Jeżeli przyczyną bólu gardła są alergeny, u malucha pojawią się też inne dolegliwości. Objawy uczulenia to również zapalenie spojówek i wodnisty katar, a czasami wysypka na skórze.
Ból gardła pojawia się u dzieci zazwyczaj jako objaw innej choroby. Sam ból występuje rzadko. Zapalenie gardła często współwystępuje z katarem lub zapaleniem zatok. Dziecko cierpiące na zapalenie gardła jest marudne i rozdrażnione. Odczuwa nieprzyjemne drapanie w gardle. Często w takiej sytuacji można usłyszeć płacz dziecka. Pojawiający się katar u dziecka ma wodnistą konsystencję. Może też pojawić się gorączka u dziecka – a dokładniej, lekko podwyższona temperatura ciała (ok. 37 stopni Celsjusza). Maluch może pokasływać (będzie to suchy kaszel). Warto zajrzeć dziecku do buzi, gardło będzie zaczerwienione i przekrwione. Dziecko może mieć problemy z oddychaniem. Jeżeli rodzic zaobserwuje u dziecka wysoką gorączkę, brak chęci do jedzenia, brzydki zapach z ust, dreszcze i szczękościsk, być może dziecko choruje na anginę.
Zazwyczaj zapalenie gardła ma podłoże wirusowe. Jest to częstsze niż choćby grzybicze zapalenie gardła. Ból gardła na tle grzybiczym bywa wywołany antybiotykoterapią, leczeniem immunosupresyjnym, spadkiem odporności. Objawy grzybiczego zapalenia gardła to, oprócz rozpulchnienia, biały nalot i grudki, zaczerwienione migdałki. Dziecko może mieć wyczuwalnie powiększone węzły chłonne.
Podczas zapalenia wirusowego, dziecku mogą dolegać biegunka i bóle brzucha. Podczas każdej infekcji należy malucha bacznie obserwować. Nasilające się objawy być może są oznaką zakażenia bakteryjnego. Żeby nie dopuścić do poważnych konsekwencji (np. anginy lub zapalenia ucha środkowego), konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Umów się więc na wizytę do lekarza.
Leczenie bólu gardła
Co na ból gardła u dzieci? Głównym filarem leczenia bólu gardła jest podawanie dziecku leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dodatkowo, jeżeli takie są zalecenia lekarza, dziecko może dostać środki łagodzące kaszel i katar. Kiedy podawane są antybiotyki? Antybiotykoterapia stosowana jest jedynie w wypadku zapalenia gardła na podłożu bakteryjnym. W trakcie choroby, warto poić dziecko chłodnymi napojami. Należy też dbać o powietrze w domu: nie powinno być one suche, konieczne jest nawilżanie powietrza. Jeżeli występuje gorączka u dziecka, należy je dodatkowo nawadniać.
Niekiedy lekarz przepisuje jeszcze środki nawilżające błonę śluzową nosa, leki przeciwdziałające gromadzeniu się wydzieliny z nosa, leki zbijające gorączkę oraz leki antyhistaminowe. Jeżeli jesteś zwolenniczką naturalnych środków, pomocne okażą się balsamy z olejkami eterycznymi, którymi można posmarować klatkę piersiową dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze