Noszenie niemowlaka
BEATKA • dawno temuPo urodzeniu dziecka pojawiają się nowe problemy i wątpliwości. Jednym z dużych wyzwań jest noszenie dziecka. Młodzi rodzice, szczególnie ojcowie, boją się wyrządzić maluchowi krzywdę. Tymczasem noszenie na rękach jest proste. Nie należy rezygnować z tego, gdyż jest to forma przytulania dziecka. Noszenie malucha zwiększa poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Codzienna opieka i pielęgnacja dziecka wpływa na prawidłowy rozwój niemowlaka.
Podnoszenie dziecka
Świat oczami dziecka jest ciekawy i przerażający. Dla noworodka wszystko jest nowe. Dlatego, kiedy bierzesz malucha na ręce, unikaj gwałtownych ruchów. Chwytanie noworodka znienacka i szybkie unoszenie w górę wywoła strach u dziecka. Maluch zamiast radośnie się zaśmiać, zacznie płakać z przerażenia. Pamiętaj o odpowiednim podejściu. Powiedz coś do malucha, niech dziecko skupi na tobie swoją uwagę. Dotknij dziecka, powiedz coś do niego. Jak delikatnie podnieść dziecko? Obróć noworodka na bok. Jedną ręką podtrzymaj główkę dziecka, a drugą wsuń między nóżki malucha tak, żeby twoje palce dotknęły ramionek dziecka z tyłu. Odczekaj kilka sekund, pozwól dziecku oswoić się z twoją obecnością i dotykiem. Następnie unieś malca.
Możesz przytulić się do dziecka. To zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Techniki noszenia dziecka są różne. Pamiętaj, by nie podnosić malucha tyłem do podłogi. Unikaj też trzymania dziecka w ten sposób, że jedna ręka znajduje się pod szyjką, a druga pod pupą lub plecami. Dziecko warto nosić na różne sposoby, a nie ograniczać się tylko do jednej pozycji. Im starsze dziecko, tym większa jego ciekawość świata. Warto więc umożliwić maluchowi oglądanie wszystkiego tego, co się dzieje wokoło.
Pozycje do noszenia dziecka
- Pozycja pierwsza: na fasolkę
Jest to pozycja, która zapewnia maluchowi maksymalne bezpieczeństwo, a jednocześnie nie ogranicza jego ruchów. Maluch leży twarzą do góry, z jednej strony jest przytulone do przedramienia rodzica, a z drugiej do klatki piersiowej. Główka dziecka leży w zagłębieniu łokcia, z kolei druga ręka rodzica znajduje się pod pupą maluszka. Tego typu ułożenie uniemożliwia przegięcie się dziecka do tyłu. Zabezpieczone są też stawy biodrowe.
- Pozycja druga: jak na tacy
Dziecko przytula się górną częścią ciała do klatki piersiowej rodzica, jest lekko przechylone tak, że jego główka znajduje się nad zagłębieniem łokcia rodzica. Rodzic drugą ręką obejmuje dziecko od spodu, ręka może leżeć pod pupą lub między nóżkami malucha.
- Pozycja trzecia: jak w fotelu
Ta pozycja przeznaczona jest do noszenia dzieci starszych, które skończyły już 3. miesiąc życia. Dziecko podtrzymujesz dłonią pod pupą. Maluch siedzi oparty o ciebie. Żeby dziecko mogło się utrzymać, ty musisz się odchylić do tyłu. Drugą ręką przytrzymuj dziecko tak, by zapewnić mu bezpieczeństwo.
- Pozycja czwarta: przy piersi
Jest to pozycja idealna dla maluchów, które uwielbiają pieszczoty i przytulanie. Niemowlaka należy ułożyć na swojej piersi. Przy tym należy wygiąć się do tyłu, tak by maluch nie musiał leżeć w pozycji pionowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze