Sposoby na ból głowy
BEATKA • dawno temuZmęczenie, stresująca praca, niewysypianie się, siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna mogą powodować ból głowy. Dolegliwość ta, choć niegroźna dla zdrowia, wpływa na jakość życia. Istnieją proste, domowe sposoby na ból głowy. Zioła, masaż twarzy, akupresura i ćwiczenia rozciągające mogą przynieść ulgę. Jeżeli nie lubisz sięgać po leki, poznaj naturalne sposoby walki z bólem głowy.
Zioła na ból głowy
Ziołolecznictwo zdobywa sobie coraz większe rzesze zwolenników. Zioła są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują skutków ubocznych. Na ból głowy pomocna będzie mięta. W mięcie znajdują się olejki eteryczne. Podczas bólu głowy, spowodowanego stresem, mięśnie stają się napięte, a olejki eteryczne umożliwiają rozluźnienie mięśni. Sięgnij po herbatkę miętową, gdy poczujesz zbliżający się atak migreny. Jeżeli po mniej więcej godzinie ból nie przechodzi, przygotuj sobie kolejną filiżankę.
Oprócz mięty, pomocna będzie kora białej wierzby. Właściwości kory są podobne do działania aspiryny. Kora białej wierzby ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. O ile mięta sprawdza się na bóle głowy wywołane stresem, o tyle sproszkowana kora wierzby leczy bóle wywołane przeziębieniem. Napar przygotowuje się, zalewając szklanką wrzątku półtorej łyżki sproszkowanej kory. Napar pij trzy razy dziennie, wypijaj na raz ćwierć szklanki.
Jeżeli bólowi głowy towarzyszą mdłości i wymioty, pomocny będzie imbir. Spożywaj imbir kilka razy dziennie. Dzięki właściwościom imbiru, pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości będących wynikiem kaca.
Zabiegi na ból głowy
Akupresura polega na uciskaniu konkretnych punktów na ciele. Dzięki uciskaniu w organizmie wydzielają się endorfiny, naturalne substancje przeciwbólowe. Żeby akupresura podziałała, wskazane punkty na ciele należy uciskać przez 2 minuty 20 razy. W przypadku bólu głowy uciskać należy punkt między brwiami, do uciskania użyj palca wskazującego. Następnie znajdź na dłoni punkt między palcem wskazującym a kciukiem. Masuj go na zmianę na obu dłoniach. Uciskaj wgłębienie tuż pod włosami. Ostatnim etapem jest uciskanie punktu na stopie między paluchem a drugim palcem.
Pomocny może okazać się też masaż twarzy i karku. Pod wpływem stresu (przyczyny bólu głowy) mięśnie stają się napięte. Najlepiej, żeby masaż wykonał ktoś inny, partner, przyjaciółka. Dłonie osoby masującej powinny być położone tak, by kciuki stykały się ze sobą na środku czoła, a dłonie leżały po bokach twarzy. Kciuki powoli przesuwaj na zewnątrz. Powtórz to 20–30 razy. Jedną dłoń zostaw na czole, a drugą połóż na karku. Uciskaj jednocześnie czoło i kark.
Niekiedy ból głowy może być spowodowany problemami z kręgosłupem. Żeby pozbyć się bólu głowy wywołanego zwyrodnieniami kręgosłupa, należy wykonać ćwiczenia rozciągające. Przyjmij wygodną pozycję. Usiądź i przechyl głowę w bok, postaraj się dotknąć uchem ramienia, nie unoś ramienia do ucha, ale głowę przechylaj do dołu. Utrzymaj taką pozycję przez 6 sekund. Ćwiczenie powtórz na drugą stronę. Następnie obróć głowę w bok, w jedną i drugą stronę. Ćwiczenie wykonuj powoli.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze