Sposoby na pokonanie kaszlu

10. Skąd ten kaszel?
Kaszel towarzyszy zazwyczaj infekcjom górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie albo zapaleniu oskrzeli. Wirusy i bakterie wywołują obrzęk i podrażnienie delikatnej błony śluzowej, a kaszel powoduje wykrztuszenie zalegającej wydzieliny, która jest reakcją na stan zapalny. Walkę z kaszlem możesz rozpocząć od zastosowania prostych sposobów. Oto one.
9. Użyj środków wykrztuśnych
Środki wykrztuśne, takie jak syropy i tabletki, które rozpuszcza się w wodzie, pomocne są zwłaszcza przy suchym, męczącym kaszlu. Powodują one rozrzedzenie gęstej wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych, co skutkuje łatwiejszym wykrztuszaniem.

8. Lekarstwa hamujące kaszel
Czasową ulgę przy uporczywym kaszlu mogą przynieść syropy hamujące odruch kaszlowy. Większość z nich zawiera substancję zwaną dextrometorfan. Należy pamiętać, że leki przeciwkaszlowe zwalczają objawy, a nie przyczynę stanu zapalnego dróg oddechowych.

7. Pij zieloną herbatę
Gorąca, zielona herbata pita po łyczku jest znanym od starożytności remedium na kaszel. Zielona herbata bogata jest w antyoksydanty, a także pomaga złagodzić objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

6. Nawadniaj organizm
W czasie choroby bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pozwala ono bowiem rozcieńczyć zalegającą w drogach oddechowych gęstą wydzielinę, a tym samym przyspiesza proces zdrowienia. Przy kaszlu polecane jest picie dużej ilości ciepłych płynów, takich jak herbata z cytryną, sok malinowy czy rozgrzewający rosół.
5. Ssij pastylki
Ssanie pastylek ziołowych lub twardych cukierków nawilża drogi oddechowe, tym samym ułatwiając odkrztuszanie gęstej wydzieliny.
4. Dodaj miodu
Miód jest znanym, ludowym sposobem na pokonanie kaszlu. Szczególnie skuteczne są ciepłe płyny z dodatkiem miodu, takie jak herbata czy mleko z czosnkiem. Miód możesz dodać również do ciepłej wody z plasterkiem cytryny.

3. Zastosuj inhalacje
Inhalacje to stary, sprawdzony sposób stosowany przy przeziębieniach. Pozwalają one nawilżyć drogi oddechowe, przez co rozrzedzają zalegający w oskrzelach śluz i ułatwiają odkrztuszanie. Do miski z wrzątkiem najlepiej dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego i wdychać unoszącą się parę przez 10-15 minut, dwa razy na dzień.

2. Natrzyj klatkę piersiową
Dobrym sposobem na zmniejszenie ataków kaszlu, zwłaszcza w nocy, jest natarcie klatki piersiowej maścią rozgrzewającą lub spirytusem. Pamiętaj, aby po natarciu nakryć się kołdrą i nie wychodzić z łóżka. Sposób ten jest skuteczny szczególnie przed snem.


1. Odwiedź lekarza
Stały, uporczywy kaszel utrzymujący się przez dłuższy czas powinien być skonsultowany przez lekarza. Może być znakiem poważnej choroby, takiej jak zapalenie płuc, oskrzeli, refluks lub przewlekłe zapalenie zatok.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze