Dlaczego musisz ćwiczyć mięśnie brzucha
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuProblem obniżającej się macicy, zwykle przypisany kobietom w wieku przekwitania, w istocie dotyczy również kobiet, które miały ciężki poród, pracują fizycznie, a także tych ze słabymi mięśniami brzucha. Przyczyną obsuwania się macicy jest wiotczenie mięśni, które ją podtrzymują. Obniżaniu się macicy można jednak w porę przeciwdziałać, stosując codzienną, kilkuminutową gimnastykę.
Ćwiczenia nie tylko wysmuklą sylwetkę, ale przede wszystkim mogą zapobiec wiotczeniu mięśni, a co za tym idzie — obniżaniu się macicy.
We wzmocnieniu partii mięśni pomogą specjalne ćwiczenia. Można je wykonać pod kierunkiem specjalisty lub samemu. Dzięki kilku prostym ruchom, powtarzanym systematycznie, mięśnie brzucha będą silniejsze.
Połóż się na podłodze lub karimacie. Unieś nogi ku górze, przyciągnij je do brzucha i przyciśnij mocno oboma rękoma. Unieś lekko szyję, tak by kolana prawie łączyły się z brodą. Następnie usiądź, podpierając się na zgiętych łokciach. Unieś nogi i na zmianę wykonuj „nożyce” poziomo i pionowo. Potem usiądź na podłodze. Wyprostuj plecy. Złącz kolana i przyciągnij je do siebie. Złączone przekładaj raz na lewą, raz na prawą stronę, dotykając nimi podłogi. Każde z ćwiczeń powinnaś powtórzyć 10 razy w około pół minuty. Po takim zestawie codziennych ćwiczeń mięśnie brzucha podtrzymujące macicę powinny lepiej pracować już po pięciu tygodniach. Możesz samodzielnie ułożyć sobie inny zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha.
W pierwszym etapie obniżania się macicy skutki są niezauważalne, nie pojawiają się żadne dolegliwości. Tylko ginekolog jest w stanie stwierdzić, że macica obniżyła się nieznacznie. Dlatego, by w porę zapobiec wiotczeniu mięśni, tak ważne są kontrole — przynajmniej dwa razy w roku.
Znacznie obniżona macica daje o sobie znać różnymi dolegliwościami: bolesnym uciskiem podczas oddawania moczu i pojawiającymi się trudnościami z jego utrzymaniem. Kobiety, które podczas rytmicznego podskakiwania z pełnym pęcherzem nie mogą utrzymać moczu, powinny zgłosić się do lekarza, gdyż może to być sygnałem zwiotczałych mięśni brzucha i obniżającej się macicy.
Gdy macica jest już znacznie obniżona można ją leczyć doustnymi lub dopochwowymi lekami hormonalnymi, które ujędrniają tkankę macicy. Czasem potrzebne jest założenie zastawki cewkowej – ale tylko w przypadkach niekontrolowanego oddawania moczu. Zabieg ten wykonuje się w szpitalu.
Niekiedy leczenie hormonalne nie wystarcza. Macica może opuścić się tak mocno, że zaczyna wystawać z pochwy, a czasem zupełnie wypada. Wtedy niezbędna jest interwencja chirurga, który podciąga macicę, pęcherz i cewkę moczową, a następnie przyszywa macicę do mięśni brzucha. Po takim zabiegu konieczna jest kilkutygodniowa rekonwalescencja.
By nie dopuścić do opuszczania się macicy powinnaś codziennie ćwiczyć mięśnie brzucha, unikać dźwigania ciężarów i stosować dietę bogatą w błonnik, ponieważ zaparcia przyczyniają się do pogłębienia tego schorzenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze