Wkładka wewnątrzmaciczna. Czy warto ją zakładać?
ALICJA • dawno temuPoszukujesz skutecznej antykoncepcji i nie wiesz na co się zdecydować? A może masz dość wprowadzania chemii do organizmu w postaci pigułek? Jeśli partner lub przyjaciółka doradzają ci założenie spirali dobrze się zastanów, czy warto. Co wiesz o wkładce wewnątrzmacicznej?
Jak wygląda spirala?
Spirala zbudowana jest z tworzywa sztucznego owiniętego miedzianym drutem. Do dolnego jej końca przymocowana jest nitka.
Jak zakłada się spiralę?
Spiralę zawsze zakłada lekarz. Najczęściej zakłada się ją zaraz po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, gdyż ujście jamy macicy jest wtedy najszersze. Poza tym kobieta jest bardziej pewna tego, że nie jest w ciąży. Zakładanie spirali boli. Nic w tym dziwnego, w końcu ujście jamy macicy to bardzo wrażliwe miejsce.
Jak działa spirala?
Spirala uniemożliwia zagnieżdżenie się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Zmniejsza też możliwość ruchu plemników.
Niepożądane następstwa założenia spirali
Często spirala jest samoistnie wydalana przez organizm. W wielu przypadkach wywołuje tak silny ból, że musi zostać natychmiast usunięta przez lekarza. Poza tym, wkładka wewnątrzmaciczna zaburza miesiączkę (nasila krwawienie, przedłuża je, może także powodować występowanie krwawień poza okresem). Innym skutkiem ubocznym noszenia wkładki są: zapalenie jamy macicy, zapalenie jajowodów, ciąża pozamaciczna.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze