Właściwości imbiru
BEATKA • dawno temuImbir suszony, naturalny, sproszkowany – jeszcze do niedawna był rzadkim gościem w polskiej kuchni. Dużo popularniejszy jest w Azji. Imbir ma intensywny smak, świeży, słodki z drzewną nutą, piekący i lekko gorzki. Jego właściwości są różnorodne. Wśród zalet tej aromatycznej przyprawy można wyróżnić właściwości odkażające, pobudzające, rozkurczające itd.
Zalety imbiru
Substancje znajdujące się w imbirze mają właściwości lecznicze. Znane zalety imbiru:
- Wpływa na sylwetkę – olej imbirowy wykorzystywany jest w kosmetologii. Dodawany jest do kosmetyków wyszczuplających, gdyż wpływa na krążenie i przyspiesza metabolizm. Imbir jest też sposobem na cellulit.
- Usprawnia trawienie – imbir działa rozkurczowo, zwiększa produkcję śliny i soku żołądkowego, poza tym ma właściwości żółciopędne. Imbir powinny jeść osoby cierpiące na wzdęcia.
- Zmniejsza mdłości – jeżeli dokucza ci choroba lokomocyjna, wprowadź do codziennej diety imbir. Przeciwdziała on wymiotom i mdłościom, również tym odczuwanym po narkozie i chemioterapii. Pomaga też na brak apetytu.
- Usprawnia krążenie krwi – szybsze krążenie krwi ma pozytywne znaczenie dla organizmu. Krew dostarcza tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek i tkanek organizmu. W Azji imbir ma status afrodyzjaka.
- Zapobiega zlepianiu płytek krwi – zlepione płytki krwi tworzą zakrzepy krwi. Jeżeli masz podwyższony cholesterol, zacznij jeść imbir.
- Zmniejsza bóle menstruacyjne – jeżeli zbliża się zespół napięcia przedmiesiączkowego, zacznij jeść imbir, który ma właściwości rozkurczające.
- Zapobiega migrenowym bólom głowy – imbir leczy migrenę. Systematycznie jedzony zmniejsza ataki i likwiduje dolegliwości migrenowe, ból głowy i mdłości.
- Chroni przed przeziębieniem – masz niską odporność? Zacznij jeść imbir.
- Łagodzi bóle stawów – imbir ma właściwości przeciwzapalne. Jest dodawany do maści rozgrzewających. Kilka kropel olejku imbirowego można dodać do oliwki i wykonać masaż bolących mięśni.
- Wpływa na koncentrację – żeby podwyższyć wydajność umysłową, można dodać do kawy odrobinę sproszkowanego imbiru. Imbir przyspiesza krążenie krwi, tym samym poprawia ukrwienie mózgu i wpływa na jego wydajność.
- Likwiduje problemy jamy ustnej – imbir działa odkażająco, dlatego leczy infekcje jamy ustnej i pobudza wydzielanie śliny. Imbir likwiduje ból gardła. Poza tym odświeża oddech.
Istnieją przeciwwskazania do spożywania imbiru. Przyprawy nie powinny stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, refluks żołądkowy).
Wykorzystanie imbiru w kuchni
Imbir, jako przyprawa, znalazł zastosowanie w kuchni. Warto pamiętać, że świeży imbir ma zupełnie inny smak niż imbir zmielony suszony. Dlatego też nie można ich stosować wymiennie. Imbir świeży dodawany jest do owoców morza, do mdłych potraw, tłustych mięs. Świeży imbir nadaje wyrazistość potrawom (świeży imbir jest pikantny). Z kolei suszony zmielony imbir najlepiej dodawać do potraw słodkich, tj. herbatników, ciast, sałatek owocowych.
W jaki sposób stosować świeży imbir? Nie należy obierać całego imbiru. Skórkę należy zdjąć tylko z części, która będzie wykorzystana. Aromat imbiru kłóci się z innymi ziołami. Razem z nim najlepiej jest używać ziela angielskiego, liścia laurowego, goździków, gałki muszkatołowej, pieprzu.
Jak przechowywać imbir? Kandyzowany należy włożyć do słoiczka i postawić w suchym, ciemnym miejscu. Świeży imbir trzeba owinąć w papierowy ręcznik, włożyć do plastikowej zamykanej torebeczki i przechowywać w lodówce. W sklepach można dostać imbir marynowany, który również powinien być przechowywany w lodówce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze