Właściwości miodu
ALICJA • dawno temuCudowne właściwości miodu znane są nie od dziś. Miód nie tylko zaspokaja wybredne podniebienia smakoszy, ale również nawilża i wygładza skórę. Sięgaj po miód, gdy jesteś zmęczona fizycznie lub umysłowo. Zregeneruje wyczerpany organizm i oczyści z toksyn.
Miodowa odnowa skóry
Kąpiele z dodatkiem miodu i mleka to balsam dla zniszczonej skóry. Miód pielęgnuje i nawilża skórę, odżywia i wygładza. Poprawia krążenie krwi, oczyszcza i lekko rozjaśnia. Likwiduje podrażnienia i zaczerwienienia spowodowane zimnem. Osoby ze skłonnością do alergii powinny zrezygnować z miodowych kuracji, gdyż mogą one uczulać.
Lecznicze właściwości miodu
Dzięki zawartości cukrów prostych jest łatwo przyswajalny przez organizm. Spożywanie łyżeczki miodu dziennie działa dodatnio na układ pokarmowy — stymuluje wydzielanie enzymów przez gruczoły ślinowe, reguluje pracę wątroby i nerek. Miód zalecany jest jako środek na kaszel — działając wykrztuśnie łagodzi jego objawy. Stosowany bywa przy bólu gardła i astmie. Pobudza wyczerpany psychicznie organizm. Na poszczególne dolegliwości stosuje się różne rodzaje miodu.
- Miód gryczany - na ból gardła i kaszel. Pomocny w stanach przygnębienia i zmęczenia. Polecany przy miażdżycy i nadciśnieniu.
- Miód spadziowy - dzięki dużym pokładom białka i składników odżywczych stosowany jest przy anemii i zaburzeniach przemiany materii. Wspomaga leczenie nieżytów górnych dróg oddechowych.
- Miód akacjowy - mogą spożywać diabetycy. Pomaga przy przeziębieniach i problemach z trawieniem. Reguluje również pracę układu moczowego.
- Miód rzepakowy - znany jako lek na serce i płuca. Ponadto przynosi ulgę przy zaparciach i problemach z wątrobą.
Miód Manuka
Pochodzący z Nowej Zelandii miód z krzewu manuka charakteryzuje silne działanie antybakteryjne. A to za sprawą ponadprzeciętnej zawartości aktywnego składnika — methylglyoxalu (MGO), którego w innych miodach jest do kilkunastu razy mniej. Oprócz właściwości przeciwbakteryjnych miód manuka wykazuje działanie przeciwzapalne. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, wspomaga leczenie wrzodów żołądka i chorób przewodu pokarmowego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze