Stop bolącym stawom
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuBolą, trzeszczą, strzykają, puchną – stawy nie najlepiej znoszą dźwiganie zbędnych kilogramów. Wraz z wiekiem zużywają się, ale jedną z głównych przyczyn przeciążenia stawów i powstania zmian zwyrodnieniowych jest otyłość. Najprostsze czynności codzienne jak schylanie się, klękanie, podnoszenie, wchodzenie po schodach stają się udręką. Uważa się, że problem stawów dotyczy ludzi po 40. To oni najczęściej skarżą się na dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Bolą, trzeszczą, strzykają, puchną – stawy nie najlepiej znoszą dźwiganie zbędnych kilogramów. Wraz z wiekiem zużywają się, ale jedną z głównych przyczyn przeciążenia stawów i powstania zmian zwyrodnieniowych jest otyłość. Uważa się, że problem stawów dotyczy ludzi po 40. To oni najczęściej skarżą się na dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. I jest w tym dużo prawdy, gdyż tkanka stawowa ulega naturalnemu zużyciu i starzeniu się. Powstają w niej uszkodzenia oraz nieprawidłowości anatomiczne zwane zmianami zwyrodnieniowymi. Wtedy najprostsze czynności codzienne jak schylanie się, klękanie, podnoszenie, wchodzenie po schodach stają się udręką.
Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów – jedną z głównych przyczyn „zwiększonego tarcia” w stawach jest nadwaga i otyłość, a z nią ma problem co trzeci dorosły mieszkaniec Polski. Dane Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące otyłości są alarmujące — w Polsce 41% mężczyzn i 29% kobiet ma nadwagę a odpowiednio 15% mężczyzn i 20% kobiet cierpi z powodu otyłości. Stawy, podlegające nadmiernym obciążeniom, szybciej ulegają uszkodzeniom. Uważa się, że nadmierna waga ciała prowadzi do powstania choroby zwyrodnieniowej stawów nośnych, takich jak stawy kolanowe. U osób otyłych częściej występują również bóle pleców, gdyż stawy kręgosłupa są zmuszane do dźwigania nadprogramowych kilogramów.
Ogólna jakość życia osób cierpiących na nadwagę i chorobę zwyrodnieniową stawów jest upośledzona przez dolegliwości fizyczne i ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności. Aby zagłuszyć ból stawów osoby te sięgają po środki przeciwbólowe. Niestety przyjmowane w dużych dawkach mogą one uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Czy można zmniejszyć ból i zahamować proces niszczenia chrząstki stawowej w sposób bezpieczny dla organizmu? Co można polecić osobom z nadwagą szukającym bezpiecznego sposobu, który przyniesie ulgę trzeszczącym stawom?
W aptekach bez recepty dostępny jest biokompleks będący połączeniem wyciągu z kłącza imbiru i glukozaminy. Wartość lecznicza imbiru i jego wyjątkowy wpływ na zdrowie cenione były już przez starożytnych medyków Dalekiego Wschodu. Ekstrakt z imbiru wykazuje działanie ochronne wobec chrząstki stawowej hamując stany zapalne i łagodząc ból. Zmniejsza też tarcie powierzchni stawowych hamując proces niszczenia chrząstki stawowej. Glukozamina jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka biorącym udział w tworzeniu substancji podstawowej chrząstki. Działa wzmacniająco na chrząstkę stawową i wspomaga procesy naprawcze w jej obrębie.
Ekstrakt z kłącza imbiru w połączeniu z glukozaminą – naturalnym aminocukrem biorącym udział w odbudowie chrząstki stawowej – powoduje efekt zwielokrotnionego działania i kompleksowo chroni stawy. Dzięki działaniu składników czynnych chrupanie i zgrzytanie w stawach nie będzie akompaniować przy codziennych czynnościach i znowu będzie można wrócić do ulubionych form aktywności fizycznej — wycieczki rowerowe, spacery po parku, siłownia czy relaksujące prace w ogrodzie. Dostępny w aptece suplement diety jest całkowicie naturalny i bardzo bezpieczny nawet w wieloletniej terapii ochrony stawów. Nie wywołuje skutków niepożądanych jak tradycyjne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Profilaktyka zmian zwyrodnieniowych stawów jest długotrwała, ale możliwa. Gdy osoby otyłe połączą odpowiednią suplementację diety ze zmniejszeniem masy ciała poprzez wprowadzenie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta, to mogą spodziewać się efektów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze