Osteoporoza – cichy zabójca
OLGA CHOJNACKA • dawno temuOsłabienie kości może rozwijać się przez wiele lat, dlatego osteoporoza nazywana bywa „cichym zabójcą”, który podstępnie, bezobjawowo okrada szkielet z nagromadzonych zasobów wapnia i innych minerałów. Powoduje to dysfunkcję kości, które nie są w stanie podołać działaniu normalnych nacisków. Chorobie często towarzyszą zaburzenia mineralizacji kości, bóle kostne i skłonność do złamań.
Rodzaje choroby:
najczęstszy, występujący u kobiet po menopauzie lub po usunięciu jajników,starczy, występujący zwykle po 75. roku życia bez względu na płeć.
Objawy:
bóle kostne pleców, klatki piersiowej lub miednicy,zmniejszenie wzrostu i powstawanie garbu,częste złamania, niekiedy bez żadnej przyczyny (najczęściej w obrębie nadgarstka i biodra).
Czynniki występowania osteoporozy:
dziedziczność,wiek powyżej 40 lat,drobna budowa kostno- szkieletowa,wczesny zanik miesiączki,alergia na przetwory z mleka,usunięcie jajników,palenie papierosów,długotrwałe przyjmowanie steroidów,wysokie ciśnienie tętnicze krwi,dieta z niedoborem witaminy D i wapnia,siedzący tryb życia.nadużywanie alkoholu.
Według badań naukowców częściej na osteoporozę chorują również osoby z jasną karnacją, a także z pochodzenia Azjaci lub Europejczycy z północnych terenów oraz ludzie z niewielką tkanką tłuszczową – czyli częściej szczupli.
Jak zapobiegać osteoporozie:
wzbogać swoją dietę o codzienną porcję wapnia (jogurty, sery o niskiej zawartości tłuszczu oraz orzechy, sardynki, łosoś, ser tofu, brokuły, kapusta, soki cytrusowe zawierające wapń, sproszkowane odtłuszczone mleko, które można dodawać do różnych posiłków, preparaty wapniowe polecane osobom mającym kłopoty z przyswajaniem wapnia naturalnego), zaleca się 1200–1500 mg wapnia na dobę, jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 500–600 mg.pamiętaj o witaminie D, zwłaszcza poza okresem letnim (witamina D najczęściej występuje w produktach bogatych w wapń, najlepszym jej źródłem są: łosoś, sardynki, tuńczyk), zaleca się przyjmowanie 400–800 jednostek witaminy D, jeżeli nie przebywa się zbyt często na słońcu,ogranicz picie alkoholu, który zwalnia proces budowy kości,zrezygnuj z palenia papierosów,zmniejsz ilość wypijanej dziennie kawy do 1 filiżanki,spożywaj mięso, ale nie w nadmiernych ilościach,zrezygnuj ze słonych potraw,ogranicz spożywanie produktów zawierających nadmiar włókien spożywczych,zadbaj o ruch (np. biegi, chodzenie — wskazane co najmniej 20 minut dziennie 3–4 razy w tygodniu, taniec, aerobik, wchodzenie po schodach, tenis), unikaj siedzącego trybu życia.
Jak chorzy na osteoporozę mogą zapobiec złamaniom i upadkom?
noś obuwie na miękkich podeszwach,podczas stania opieraj się o sprzęty,podczas siedzenia staraj się umieścić kolana wyżej niż biodra lub pochyl się do przodu, opierając ramiona o biurko, co spowoduje odciążenie kręgosłupa,aby sięgnąć coś z podłogi, nie schylaj się, lecz kucnij,unikaj śliskich nawierzchni.
Ziołolecznictwo stosowane w leczeniu osteoporozy:
napój z soi owłosionej (100 ml dziennie),wyciąg ze skrzypu polnego (do 1,5 g dziennie),wyciągi z soi lub pochrzynu włochatego,w porozumieniu z lekarzem żeń-szeń właściwy, nalewka ze szczawiu żółtego, z morszczynu, poziewnika, bambusa oraz maceraty glicerynowe z młodych pędów sekwoi olbrzymiej.
Osteoporoza jest chorobą przewlekłą. Wczesne jej rozpoznanie jest bardzo ważne dla przebiegu leczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze